Szakdolgozatírók
Tájékozódj!
Mielőtt nekikezdesz a szakdolgozatnak, nézz utána a tartalmi és formai követelményeknek.
- Indulj ki a tanulmányi és vizsgaszabályzatból.
- Olvasd el az egyetemi etikai kódex egyes részeit, a plágiumra, a szövegegyezőség ellenőrzésére vonatkozó egyetemi plágiumszabályzatot.
- Nézd meg az előző években készült szakdolgozatokat, milyen formai jellemzői vannak egy diplomamunkának.
- Érdeklődd meg a felsőbb évesek, hallgatói közösségek véleményét, tapasztalatát.
- Hol kaphatsz segítséget? A szakszemináriumi órák és konzulensed támogatása mellett hasznos lehet, ha részt veszel a szakdolgozatírást segítő tréningjeinken vagy kiscsoportos konzultációinkon!
Gazdálkodj jól az időddel!
A szakdolgozat megírásával arról adsz bizonyságot, hogy az egyetemi tananyagot elsajátítottad, a szakirodalmi szövegeket képes vagy önállóan feldolgozni és szert tettél a kritikus, logikus gondolkodás és érvelés képességére. Ismerve mikor, mennyire vagy hatékony, milyen napi rutin mellett teljesítesz jól, nagyon fontos, hogy elegendő időt szánj a dolgozat megírására:
- hogy ne legyen stresszes ez az időszak, élvezd az alkotást
- hogy megtaláld a témád legfontosabb szerzőit, szakirodalmát, megválaszolatlan kérdéseit
- hogy ne kelljen összecsapnod a dolgozatot, elégedett és büszke lehess a teljesítményedre, hivatkozhass rá
- jusson elég időd az ellenőrzésre, a hibák kijavítására, a javaslatok beépítésére.
Mennyi idő alatt lehet megírni egy szakdolgozatot?
A koncentrált írás az előkészítés hónapokig tartó folyamatához (szakirodalom feldolgozása, kutatás, konzultációk, stb.) képest nem hosszú időszak. Néhány hét alatt is összerakhatod a dolgozatod, de
- ez mindig témától, tudományterülettől függ
- csak akkor tudsz könnyen írni, ha szakirodalmi és kutatási jegyzeteid, dokumentumaid rendezettek, strukturáltak, könnyen elérhetőek
- ha ismered a téma fogalmait, legfontosabb szerzőit, irodalmát és van egy jól átgondolt vázlatod
- tisztában vagy a szakdolgozatírás tartalmi és formai követelményeivel
- csak akkor, ha elég tapasztalatod van és könnyen írsz tudományos szöveget. Az első verziót valószínűleg többször fogod még finomítani, tagolni.
Válassz témát!
- A jó szakdolgozatnak előfeltétele, hogy a téma feleljen meg az érdeklődési körödnek. Szívesebben, alaposabban foglalkozol majd vele hónapokon keresztül. Gondold végig, milyen tantárgyat tanultál szívesen, előadás- és olvasmányjegyzeteid is segíthetnek.
- Ideális esetben találsz olyan ajánlott témát, ami valóban érdekel. Ha mégsem, keress olyan konzulenst, aki befogadja a témád! Biztosan találsz.
- Ne írj újra egy már mások által is megírt szakdolgozatot! Nézd meg a szakdolgozati gyűjteményt, ami nemcsak témaválasztáskor hasznos! A hasonló dolgozatok irodalomjegyzéke kiinduló pontja lehet a további szakirodalmi keresésnek.
- Olyan témát válassz, amihez találsz szakirodalmat! Végezz próbakeresést néhány kulcsszó összekapcsolásával.
- Olvass kritikusan, tegyél fel kérdéseket! Ha találsz megválaszolatlan, nem tisztázott kérdést, jó nyomon vagy, alakul a témád!
- Fogalmazd meg 5-6 szavas mondatban, miről szeretnél írni! Ha sikerült, akkor célba értél: megfelelően körülhatárolt témát találtál ki! Készíts elmetérképet! Sorakoztasd fel a kulcsfogalmakat vagy kérdéseket, és strukturáld őket. Segít eldönteni, hogy eléggé fókuszált-e a dolgozat, és az ábra alapján könnyebben készítheted el a dolgozat vázlatát.
- A jó vázlat olyan, mint egy útiterv. Segít, hogy ne „tévedj el” a szakirodalom feldolgozásakor, ne hagyj ki lényeges pontokat, valóban a körülhatárolt témára fókuszálj. Görcsösen ragaszkodni hozzá azonban nem kell, ahogyan haladsz az irodalom feldolgozásával, úgy bővülhet, szűkülhet a témád is.
Gyűjts szakirodalmat!
Nem mindegy, hogy milyen szakirodalmat használsz. Biztosan tudod már, a könyvtári források használatával hatékonyan, gyorsan tudsz minőségi szakirodalmat keresni! Egy jó cikket elolvasni, ugyanannyi ideig tart, mint egy kevésbé nívósat! Lásd: a szakirodalom-gyűjtés fortélyai. (Nyiss új ablakot!)
- Törekedj arra, hogy tudományos publikációkat keress: könyveket, cikkeket, disszertációkat. A legfrissebb információt mindig a cikkekben találod!
- Kiindulásként használhatod a régebbi, hasonló témájú szakdolgozatok hivatkozásjegyzékét.
- Tapasztalhattad, a leghatékonyabb módja a szakirodalom keresésének, ha távolról, VPN-en át is elérhető, ellenőrzött minőségű forrásokban keresel: használd az előfizetett vagy ajánlott, szabadon hozzáférhető tartalmakat. Kezdd a könyvtár honlapján, keress egyszerre több forrásban a Szuperkeresővel!
- Ugye tudod? AND: kulcsszavak közös metszete=téma; OR: rokonértelmű szavak összekapcsolása.
- Keresésed kiegészítheted további elektronikus tartalmakkal, kulcsszóval keress a Folyóiratok és E-könyvek opciót választva, vagy nézd meg az Econbiz-t.
- Magyar nyelvű cikkeket találsz a Matarka-ban.
- Magyar nyelvű disszertációkhoz és tudományos publikációkhoz egyszerűen, szabadon hozzáférhetsz, ha a Repozitóriumi közös keresőt használod.
- Ha olyan könyvet, cikket találsz, amihez nincs teljes szövegű hozzáférésünk, igényeld a könyvtárközi kölcsönzés szolgáltatást!
- Könnyen rákereshetsz a publikációk szabadon hozzáférhető változatára is egy böngészőkiegészítő telepítésével!
- Ha üzleti, pénzügyi adatokat keresel, használd a hivatalos, kereskedelmi adatszolgáltatók, kormányzati szervek adatbázisait.
- Kutatásmódszertani kérdésekben használd a SAGE Research Method adatbázist.
Olvass, jegyzetelj!
- Sokat kell olvasnod, ezt nem kerülheted el. Témád kialakításához, kutatási kérdéseid, hipotézised megfogalmazásához is segítség, nemcsak a szakirodalmi áttekintés megírásához nélkülözhetetlen. Így tudod kialakítani a fogalmi hálót, megtalálni a legfontosabb szerzőket, felállítani kutatási kérdéseidet, hipotéziseidet.
- Igyekezz a témádra fókuszálni, csak az ebből a szempontból lényeges szakirodalomra koncentrálj.
- Gondolkozz kritikusan, értékeld a forrásokat (CRAAP-teszt), értelmezd az olvasottakat, keresd meg az összefüggéseket, ellentmondásokat!
- Jegyzetelj! Alakítsd ki saját jegyzetelési stílusod, módszered! Színezz, húzz alá (a könyvtári könyvekben, folyóiratokban ez tilos)!
- Kérdéseidet, megjegyzéseidet rögzítsd, használj rövidítéseket, utalókat! Így könnyebben foglalhatod össze saját szavaiddal az olvasottakat, tulajdonképpen a dolgozat főszövegét gyarapítva. Hivatkoznod persze így, parafrázist készítve is kell!
- Használhatsz jegyzetelést segítő alkalmazásokat is (pl. EverNote).
- Használj hivatkozáskezelőt (Zotero, Mendeley, EndNote)! Ezekkel a segédprogramokkal a legtöbb esetben automatikusan tudod menteni a könyvek, cikkek, weblapok (bibliográfiai) adatait és teljes szövegét is. Használatukkal könnyen elkészítheted az egyetemen használt, nemzetközi hivatkozási szabványok szerinti hivatkozásjegyzéket. Az összegyűjtött forrásokat jegyzetekkel is kiegészítheted és megoszthatod másokkal.
Kezdd el, és írj!
- Az írást nem muszáj a bevezetővel kezdened. Ha van olyan fejezet, aminek megírásához nagy kedvet érzel, kezdd azzal! Ne ijedj meg, belejössz! Rá fogsz hangolódni, egyre könnyebben megy majd a fogalmazás.
- Figyelj arra, hogy a dolgozat főszövegébe csak valóban a témádhoz, a vázlathoz igazodó részek kerüljenek. A dolgozat gondolatmenetét megtörő információkat tedd a mellékletbe, lábjegyzetekbe!
- Ügyelj az írás stílusára, a szabatos, következetes fogalomhasználatra. Törekedj a tömör megfogalmazásra, az egyszerű mondatszerkezetre és a logikus, követhető felépítésre.
- Ha elkészültél, olvasd át, ellenőrizd a dolgozatot! Vesd össze a tartalomjegyzéket az oldalszámozással.
- Egyszerűsítsd, szerkeszd át a mondatokat, ha terjengősek, összetettek. Konzulensed mellett olvastasd el barátaiddal is, a megjegyzéseiket építsd be, ha szükségesnek látod.
- Nagyon fontos, hogy a hivatkozásaid is rendben legyenek. A forrásokat tüntesd fel a szövegben, és ezeket a dolgozat végén listázd a hivatkozásjegyzékben. Nézd meg, hogy kerülheted el a plágiumot, és gyere vissza.
- Vegyél részt szakdolgozatíró tréningjeinken és konzultációinkon ahol formai szempontok, stílus, strukturáltság szerint szívesen véleményezzük a dolgozatod egyes részeit, átnézzük hivatkozásjegyzékét.
Hivatkozz, kerüld el a plágiumot!
Hivatkozni, azaz a dolgozat szövegébe szó szerint, vagy parafrázisként illesztett gondolatok forrását megjelölni azért kell, mert
- hitelesebbé teszi a dolgozatod
- bizonyítja, hogy megtaláltad a téma szempontjából fontos szerzőket, műveket, melyekre reflektálsz
- visszakereshetővé teszi mások számára is a felhasznált irodalmat
- a hivatkozásokból összeállított hivatkozásjegyzékből a dolgozat értékére jól lehet következtetni. Bár ez a lista a dolgozat végére kerül, a bírálók sokszor ezzel kezdik az olvasást. Fontos, hogy formailag is szabályos, a tanulmányi és vizsgaszabályzatban megadott nemzetközi szabvány (APA, Harvard) szerinti jegyzéket készíts. Ehhez érdemes hivatkozáskezelő alkalmazást használnod (Zotero, Mendeley).
- ha hivatkozol, nem követsz el etikai vétséget, elkerülöd a plágiumot.
A témáról bővebben itt találsz információt.
Kérdésed van? Hivatkozások: kérdezz-felelek
A BCE Etikai Kódexe szerint:
„Plagizálást követ el az, aki munkája során az idegen forrásokat nem a szakmai elvárásoknak megfelelő formában, korrekt hivatkozásokkal használja fel.” (BCE Etikai Kódex, 2009.)
A Plágium ellenőrzés (szövegegyezés ellenőrzés) a Turnitin szövegegyezőség szoftverrel ellenőrzik.
A kapott eredmény tartalmazza a szövegegyezőség százalékos arányát, illetve megmutatja a konkrét forrásokat is. A magas egyezőség még nem jelenti automatikusan a plagizálás tényét, arról a témavezető dönt.
A végső feltöltés előtt lehetőséged van tesztfeltöltésre is.
Az eredményt így értékelheted.
Segítség, szakdolgozatot írok! – Tréningek, konzultációk
Tréningek, konzultációk
Szakdolgozatíró tréning
A szakdolgozatíró tréning segítséget nyújt a szakirodalmi források közötti eligazodásban, a plágium elkerülésében, a hivatkozások kezelésében.
A tréning három önmagában is választható blokkból áll:
- témaválasztás, szakirodalomgyűjtés, források, forrásértékelés
- hivatkozási szabályok és segédeszközök, a plágium elkerülése
- a szakdolgozat formai követelményei, stílus, szerkezet, a tudományos szöveg feldolgozása
Tartják: Fischer Monika könyvtárigazgató (monika.fischer@uni-corvinus.hu), Demecs Éva kutatástámogató könyvtáros (demecs@uni-corvinus.hu)
ERRE A FÉLÉVRE LEZÁRULT. LÁTOGASS IDE KÉSŐBB!
Szakdolgozatíró konzultáció
Várunk a könyvtárban, hogy segítsünk, ha elakadtál a szakdolgozatírással. Segítünk rátalálni témád szakirodalmi forrásaira. Ötleteket, tanácsokat kaphatsz dolgozatod témájával, hivatkozásjegyzékével kapcsolatban. Hozd el az elkészült hivatkozásjegyzéket, nézzük át együtt formai szempontból! Jelentkezz online vagy jelenléti konzultációnkra, az online bejelentkezési kódot később, emailben küldjük el.
Tartják: Demecs Éva kutatástámogató könyvtáros (demecs@uni-corvinus.hu), Halász Ildikó tartalmi feldolgozó (ildiko.halasz@uni-corvinus.hu), Merényi Zsuzsa állománygyarapító könyvtáros (zsuzsa.merenyi@uni-corvinus.hu)
Időpontok: kedd 10:00 (online), csütörtök 15:00 (jelenléti)
Kérdezz – szakirodalom, plágium, hivatkozások
Várunk a könyvtárban, hogy segítsünk, ha elakadtál egy esszé- vagy a szakdolgozatírással. Ötleteket, tanácsokat kaphatsz dolgozatod témájával, szerkezetével, stílusával, hivatkozásjegyzékével kapcsolatban. Hozd el az elkészült bevezetőt, összegzést, nézzük át együtt! Jelentkezz online vagy jelenléti konzultációnkra, az online bejelentkezési kódot a válaszlevélben küldjük el.
Tartják: Demecs Éva kutatástámogató könyvtáros (demecs@uni-corvinus.hu), Halász Ildikó tartalmi feldolgozó (ildiko.halasz@uni-corvinus.hu), Merényi Zsuzsa állománygyarapító könyvtáros (zsuzsa.merenyi@uni-corvinus.hu)
Időpontok: szeptember 18 és november 29 között, hétfőnként 14:00 (online), szerdánként 10:00 (111-es terem)
Szövegegyezőség vizsgálat a BCE-n
A szövegegyezés vizsgálat folyamatát, az Turnitin szoftver alkalmazását bemutató tájékoztató alkalmakat hirdetünk a Könyvtárban. Ismertetjük az Egyetem szövegegyezés-vizsgálatának gyakorlatát. Az előadás második felében bemutatjuk a vizsgálat eredményének értelmezését.
Az online tréning a TEAMS-en történik, időtartama 40 perc. A csatlakozási információt egy későbbi emailben kapják meg a jelentkezők.
Tartja: Horváth Alexandra digitális tartalomfejlesztő (alexandra.horvath2@uni-corvinus.hu), Li Robert informatikai tanácsadó (robert.li@uni-corvinus.hu)
ERRE A FÉLÉVRE LEZÁRULT. LÁTOGASS VISSZA KÉSŐBB.
Zotero alap tréning
Zotero hivatkozáskezelő szoftver – kezdőknek.
A tréningen bemutatjuk a Zotero alapjait:
- megismerheted a Zotero előnyeit, felépítését, használatát,
- megtudhatod, hogyan tárold a jegyzeteidet, hivatkozásaidat, az összegyűjtött cikkek teljes szövegét egy helyen,
- megtanulhatod, hogyan készíts hivatkozásjegyzéket, bibliográfiát.
Ha hozol magaddal saját laptopot, a gyakorlatban is kipróbálhatod!
A tréning helyszíne az Akvárium terem.
Tartja: Merényi Zsuzsa állománygyarapító könyvtáros (zsuzsa.merenyi@uni-corvinus.hu)
ERRE A FÉLÉVRE LEZÁRULT. LÁTOGASS VISSZA KÉSŐBB.
Zotero haladóknak tréning
Ha már túl van az alapokon, s érdeklődik a Zotero extra funkciói iránt, jöjjön el erre a bemutatóra.
Témák:
- Színkódos kategorizálás, dokumentumok, tag-ek, pdf-szövegek keresési lehetősége a Zotero-ban
- Zotfile – pdf-szerkesztő
- My publications – saját kiadványaink feltöltése a Zotero nyilvános felületére
- Scite-plugin (cikkek utóéletének követése), OpenURL, Retraction Watch (visszahívott cikkek)
Tartja: Kőrösi Krisztina elektronikustartalom-szolgáltatási referens (krisztina.korosi@uni-corvinus.hu)
ERRE A FÉLÉVRE LEZÁRULT. LÁTOGASS IDE KÉSŐBB!
Zotero – gyakorlati konzultáció
Ha már részt vettél a bemutatón, letöltötted a szoftvert, használnád, de elakadtál… Segítünk! Kérj személyre szabott konzultációt.
Tartja: Kőrösi Krisztina elektronikustartalom-szolgáltatási referens (krisztina.korosi@uni-corvinus.hu)
Időpont: egyénileg kérhető
Kutatás-módszertani konzultációk
- ha kérdésed van a következő témákban: kutatási design, kutatási kérdés formálása, kutatási módszer választása, az alkalmazni kívánt kvantitatív és kvalitatív kutatási módszerek előnyeinek és hátrányainak megvitatása, interjú terv, interjúzási technikák;
- vagy elakadtál a kutatásod megtervezésében és szeretnél beszélgetni róla.
Tartja: Kurucz Erika, kutatási adatfelelős (erika.kurucz@uni-corvinus.hu)
Időpontok: csütörtökönként 10:00-11:00, 11:00-12:00
Mesterséges intelligencia az egyetemen – Hogyan használjuk és mikor mellőzzük a ChatGPT-hez hasonló platformokat?
A Teams rendszerben megrendezésre kerülő online előadás az egyetemi élet szemszögéből közelíti meg a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligencia (MI) platformokban rejlő lehetőségeket és kihívásokat. Alapképzéses hallgatóktól a doktoranduszig bezárólag bármely Corvinus-os hallgató jelentkezhet, aki fogódzókat szeretne kapni a tekintetben, hogy milyen mértékben, mire, és hogyan érdemes a különböző MI platformokat használni, vagy épp mellőzni az egyetemi tanulmányaik során, és főként, hogyan kell ezeket etikusan tenni.
Tartja: Dabis Attila tudományos írás tanácsadó (attila.dabis@uni-corvinus.hu)
Ctrl C Ctrl V – ellenőrizd!
Most adod le a szakdolgozatod?
Ellenőrizted, hogy rendben van-e a hivatkozásjegyzéked, jól illesztetted-e be a szövegbe a hivatkozásokat?
A tréningen áttekintjük a leggyakrabban előforduló hivatkozási hibákat, kitérünk az egyetemi szabályozásra és formai elvárásokra.
Tartják: Fischer Mónika könyvtárigazgató (monika.fischer@uni-corvinus.hu), Demecs Éva kutatástámogató könyvtáros (demecs@uni-corvinus.hu)
ERRE A FÉLÉVRE LEZÁRULT. LÁTOGASS VISSZA KÉSŐBB.