A szakdolgozat tartalmi és formai követelményei részletesen megtalálhatók a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat mellékletében (lásd a letölthető dokumentumokat a lap alján) a megfelelő szakok megnevezése alatt. Ezek közül kiemelten fontosak az alábbiak:
1. A szakdolgozat szerkezetileg az alábbi elemekből áll: tartalomjegyzék, bevezetés, elméleti felvezetés, vizsgálati módszertan bemutatása, központi témakör kifejtése, összegzés, irodalomjegyzék. A szakdolgozat egyes tartalmi elemeinek elkészítéséhez segítséget nyújtanak a bírálati szempontok is (lásd a letölthető dokumentumokat a lap alján).
2. A szakdolgozatnak, mint tudományos munkának, kiemelten fontos része a szakirodalom bemutatása, vagyis annak ismertetése, hogy kik vizsgálták korábban a témát és mire jutottak. A szakirodalmi rész hiánya automatikusan a szakdolgozat elégtelennel való minősítését vonja maga után.
3. A szakdolgozat ideális esetben valamilyen folyó kutatásba kapcsolódik be és annak alapján íródik, biztosítva ezzel a tudományos minőséget és az újszerű eredményeket. Amennyiben a szakdolgozat nem kapcsolódik aktuális kutatáshoz, kiemelten fontos szem előtt tartani, hogy tudományos módszereket használjon és saját, új vagy újszerű eredményekkel rendelkezzen.
4. Alapesetben a szakdolgozat az Agrárközgazdasági és Vidékfejlesztési Tanszéken íródik. Amennyiben a hallgató más tanszéken szeretné felvenni a szakszemináriumot és ott írja a szakdolgozatát, ahhoz a tanszékvezető előzetes írásbeli engedélye szükséges. A kérelemben meg kell nevezni a választani kívánt tanszéket, konzulenst és témát, valamint azt is indokolni kell, hogy miért kívánja a hallgató máshol írni a szakdolgozatát. Akárhol is írja azonban a hallgató a szakdolgozatot, az Agrár Tanszék oktatói fogják bírálni és előttük is kell megvédeni azt.
5. A konzulens feladata a hallgató irányítása a szakdolgozat írásában és nem magának a dolgozatnak a megírása. A konzulens tanácsaival, ötleteivel és véleményével segíti a hallgatót a szakdolgozat írásában, ám a szakdolgozatot a hallgatónak kell megírnia.
6. A szakdolgozat alapszak esetén 30-35 oldal terjedelmű (mellékletek nélkül), mesterszak esetén 60-80 oldal (mellékletek nélkül).
7. A szakdolgozat ideális betűtípusa Times New Roman, betűmérete 12-es, sortávolsága másfeles, ami oldalanként kb. 30-35 sort jelent. A szakdolgozat margói legfeljebb körben 2,5 cm-esek, a lap bal szélén további 1 cm-es kötésbeni margóval.
8. A dolgozatban szerepelnie kell a kötelező mellékleteknek (nyilatkozat saját munkáról, nyilatkozat szakdolgozat nyilvánosságáról, nyilatkozat párhuzamos képzésben készült szakdolgozatról), melyek a letölthető dokumentumokban elérhetőek.
Minden nyilatkozatot aláírással ellátva, „képként” (szkennelt formában) kell feltölteni!