Általános információk
Mit, hol keress?
Konkrét dokumentum keresése
A könyvtár fizikai állományát a katalógusból éred el, cikkeket itt ne keress. Ezen kívül a könyvtár állományában lévő előfizetett vagy ingyenesen elérhető e-könyveket, folyóiratokat (nyomtatott és online) a Folyóiratok/E-könyvek vagy a Szuperkereső/Publications menüpontja alatt találod. Cikk, könyvfejezet keresését a folyóirat- vagy könyv címével kell indítani. Emellett lehet keresést indítani pl. a könyv szerzőjére vagy tárgyszóra.
Témára keresés
Amennyiben témához keresel szakirodalmat, válaszd a Szuperkeresőt. Ez egy felületen teszi kereshetővé a könyvtáron keresztül hozzáférhető tudományos adatbázisok többségét, nyomtatott könyveinket, a Corvinus két repozitóriumát (Kutatások és Doktori disszertációk) valamint egyéb ingyenes szakirodalmi forrásokat. Az adatbázislista segít eligazodni, melyek azok az adatbázisok, amelyeket nem indexel a Szuperkereső (pl. jogi és statisztikai adatbázisok), ezeket önállóan kell használni. A források többsége angol nyelvű.
Kulcsszavakkal keress, használd a keresést szűkítő lehetőségeket (pl. teljes szöveg, év, nyelv, stb.), különböző keresési technikákat (logikai operátorok, csonkolás, kifejezés-keresés, stb.)
Keresési technikák
- Kifejezés keresése: tedd idézőjelek közé a keresendő kifejezést, így együtt szerepel majd a találatokban pl. “social media”
- Csonkolás: bővíted vele a találatokat, pl.: econo*: economy, economics, economic, stb. A helyettesítő karakter eltérő lehet az egyes adatbázisokban, erről az adatbázisok Help-menüjében tájékozódhatsz.
- Logikai (Boolean) operátorok
- AND: szűkíti a találatokat, csak azt jeleníti meg találatként, ahol mindkét kifejezés egyszerre van jelen: unemployment AND India
- OR: bővíti a találatokat. Bármelyik kifejezés megjelenése esetén ad találatot: UK OR United Kingdom
- NOT: Kizárja azokat a találatokat, amelyek az operátor mögött helyezkednek el: pl. Car NOT Honda
A fentieken túl alkalmazható még a mezőre szűkítés, pl. címben, tárgyszóban való keresés, szerzőre szűrés, stb.
Távelérés (VPN, EduID, egyéni account)
A könyvtár online forrásait (teljes szövegű cikkek, e-könyvek, adatbázis-tartalmak) távolról is elérhetők, VPN vagy EduID, ill. egyéni account használatával.
- VPN (Virtual Private Network): ezzel minden forrásunk elérhető. A VPN-klienst kell hozzá telepíteni előzetesen, böngészés megkezdése előtt fel kell jelentkezni a Corvinus hálózatára.
- EduID: adatbázislistánkban ellenőrizheted, mely adatbázisaink érhetőek el EduID használatával. Nem igényel előzetes telepítést. Böngészés közben adott oldalon keresd meg az intézményünket, s azonosítsd magad CUSMAN-nal.
- Egyéni account: egyes adatbázisaink egyéni accounttal használhatóak, pl. Orbis
Hivatkozáskezelők
Keresés, böngészés közben a találatokat érdemes hivatkozáskezelő szoftverben gyűjteni, pl. Endnote web, Mendeley, Zotero. Alapvető különbség közöttük, hogy egyes szoftverek előfizetéshez kötötten vagy szabadon használhatóak.
Endnote (web): a könyvtár rendelkezik előfizetéssel a Web of Science (WoS) adatbázishoz , ennek keretében érhető el a webes hivatkozáskezelő.
Mendeley: az Elsevier cég terméke, bárki által használható ingyenes hivatkozáskezelő.
Zotero: ingyenes, nyílt forráskódú, széles körben elterjedt szoftver.
A fentiek közül a Zotero szoftver használatát javasoljuk, kurzusainkon bemutatjuk az alapvető lépéseket.
Licencfeltételek
Feltöltés alatt.