A BCE Kommunikáció és Szociológia Intézetének Kommunikáció- és Médiatudomány Tanszéke 2020 februárjában megkezdte az EU HORIZOM2020-SC6 keretprogramjában megvalósuló Művészetpedagógia a társadalom perifériájára sodródottakért (Acting on the Margins: Arts as Social Sculpture – AMASS) című projekt megvalósítását. A kutatás a Közgazdasági és Kulturális Átalakulás a Negyedik Ipari Forradalomban (Socioeconomic and Cultural Transformations in the Context of the Fourth Industrial Revolution) című EU célprogramhoz kapcsolódik, és célja a szociális hátránnyal élő fiatalok képességeinek fejlesztése a művészetek eszközeivel.
A 2023 januárjáig tartó program nyolc ország közreműködésével, a University of Lapland fin egyetem vezetésével működő konzorciumban valósul meg. A BCE partnerei a kutatásban a Ludwig Múzeum, a Szépművészeti Múzeum / Magyar Nemzeti Galéria és a Magyar Rajztanárok Országos Egyesülete (MROE), a magyar kutatócsoport vezetője Prof. Dr. Kárpáti Andrea, vezető kutató: Prof. Dr. Aczél Petra.
A projekt keretében a BCE Kommunikáció- és Médiatudomány Tanszéke fiatal roma nők részére kommunikációs képzést nyújt a hatékony önkifejezés és a munka világában való boldogulás támogatására. A tanfolyamokon vállalkozásaikhoz és kulturális identitásuk erősítésére online média platformok készítését segítő digitális kompetenciafejlesztő képzést is nyújtunk. A múzeumokban és partner iskoláikban érzékenyítés, kognitív fejlesztés, majd kortárs múzeumi kommunikációs foglalkozások segítik a humán tantárgyak tanulásában a főváros hátrányos helyzetű tanulóit és állami gondozottakat. A MROE és az Igazgyöngy Alapítvány olyan pedagógusoknak nyújt továbbképzést és mentorálást, akik a magatartási és tanulási problémákkal küzdő fiatalokat tanítanak kisiskolákban. Vizuális kultúra címmel indítandó online folyóiratunkkal ezt a szakmai közösséget támogatjuk inspiráló kutatások és oktatási projektek bemutatásával.
Az EU igen magas presztízsű HORIZON2020-as kutatási programja keretében a kutatócsoport a kommunikációs képesség, a kreativitás és a reziliencia (a rugalmas problémamegoldó gondolkodás) területén a projektek hatását vizsgálják. Angol és magyar nyelvű tanulmánykötetek, monográfia és számos szaktanulmány várható a Kommunikáció és Szociológia Intézet hét munkatársa, doktoranduszai és számos hallgatója közreműködésével zajló kutatástól.