Projekt azonosítója: EFOP-3.5.1-16-2017-00001
Kedvezményezett: Budapesti Corvinus Egyetem
Megítélt támogatás: 306 millió forint
Projekt tervezett időtartama: 2017. szeptember 1-től 2021. április 30-ig (44 hónap)
Megvalósítás helyszínei :
Budapesti Corvinus Egyetem
Budapesti Campus: 1093 Budapest, Fővám tér 8.
Székesfehérvári Campus: 8000 Székesfehérvár, Budai út 43.
Duális Információs Napot tartott 2019.04.15-én a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa a székesfehérvári városháza dísztermében. A jelentkező diákok a rendezvényen jobban megismerhették az egyetem kínálta lehetőségeket és a duális képzések céges partnereit. A program második felében pedig campus-túra keretében tekinthették meg a felsőoktatási intézmény infrastruktúráját az érdeklődők.
A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusának Duális Információs Napját Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere nyitotta meg, aki kiemelte, hogy a város jövője szempontjából rendkívül fontos az a munka, amelyet négy évvel ezelőtt kezdett el a Corvinus és Székesfehérvár Önkormányzata.
Dr. András Krisztina rektori megbízott a jelentkezőknek elmondta, hogy Székesfehérvár a Corvinus Egyetem stratégiájában a duális képzési központ, ami azt jelenti, hogy az itt meghirdetett szakok közül valamennyi duális formában érhető el, és ezzel kívánják versenyképessé és gyakorlatorientálttá tenni a hallgatók képzését, illetőleg diplomáját. A rektori megbízott kiemelte, hogy idén már 12 megyéből jelentkeztek a Corvinus Székesfehérvári Campusának képzéseire. Fejér megye után Pest megyéből és Budapestről érdeklődnek a legtöbben. Az egyetemnek jelenleg 30 duális partnere van, de ennél jóval több céggel működnek együtt és jelenleg is folynak a tárgyalások a vállalati partnerek körének bővítéséről.
A megjelent duális partnerek prezentációval mutatkoztak be a jelenlévőknek. Ezt követően az esemény a Székesfehérvári Campuson folytatódott, ahol a jelentkezők kötetlenül beszélgethettek leendő oktatóikkal, hallgatótársaikkal, és testközelből megismerhették a campus infrastrukturális adottságait is.
A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa április 23-án tartotta duális információs napját, amelyre egyaránt meghívást kaptak az intézmény duális partnerei, a város vezetése, illetve a tanulmányaikat szeptemberben megkezdő leendő hallgatók.
A program első felének Székesfehérvár Városháza adott otthont, ahol Dr. Cser-Palkovics András polgármester és Dr. András Krisztina rektori megbízott köszöntője után Marcalekné Kormos Cecília, a BCE GTK tanulmányi irodavezetője ismertette a képzési formát, a jelentkezés első lépésétől a tanulmányok befejezéséig. A megjelent duális partnerek prezentációval mutatkoztak be a jelenlévőknek. Képviseltette magát az alapképzés partnerei közül a Fehérvári Programszervező Kft., a Harman Becker Kft., a PRAKTIKER Kft, Székesfehérvár Polgármesteri Hivatala, illetve a VIDEOTON Holding Zrt. A sportközgazdász mesterképzés duális partnerei részéről bemutatkozott az Alba Regia Sport Club, az Alba Volán Sportclub, a Budapesti Honvéd Sportegyesület, valamint a The Path Sports Management.
Az esemény a Székesfehérvári Campuson folytatódott, ahová a jelentkezőket ebédre invitáltuk, hogy az ételek és frissítők fogyasztása mellett kötetlenül beszélgethessenek leendő oktatóikkal, hallgatótársaikkal, és testközelből megismerhessék a campus infrastrukturális adottságait. A catering alatt kollégiumi körtúra is zajlott, ezáltal a résztvevők valóban teljeskörű belátást nyertek leendő oktatási intézményükbe.
„A duális képzés jelene és jövője a Budapesti Corvinus Egyetemen”- címmel rendeztek konferenciát a BCE Székesfehérvári Campusán 2019. január 29-én. Az EFOP 3.5.1 duális képzésfejlesztéssel foglalkozó projekt keretében megvalósuló rendezvényen egyetemi és vállalati szakemberek illetve szakértők osztották meg egymással tapasztalataikat.
A konferencia elsődleges célja az volt, hogy az elmúlt egy évben lezajlott képzésfejlesztésekről és kutatásokról beszámolót halljanak a Budapesti Corvinus Egyetem és más felsőoktatási intézmények duális képzésben érintett szakemberei és vállalati duális partnerei. A program folyamán, előadások keretében, három képzésfejlesztésben érintett szak képviselői (Turizmus-vendéglátás BSc, Sportközgazdász MSc, Ellátásilánc-menedzsment MSc) osztották meg tapasztalataikat a résztvevőkkel. Két kutatás tanulságait is meghallgathatták az érdeklődők a hallgatói munkavállalás formáival, illetve a duális partnerek visszajelzéseivel kapcsolatban.
Rövid áttekintőt adtak az érintett szakfelelősök az EFOP 3.5.1 projekt keretében megvalósult képzésfejlesztésről, valamint sor került a duális mentorrendszer tapasztalatainak bemutatására is.
A konferencia helyválasztása nem volt véletlen, hiszen a Székesfehérvári Campus a BCE duális képzési központja és közel 30 duális képzési partnerrel rendelkezik. A Gazdaság Tudományi Kar itt meghirdetett alapszakjai, mint a Gazdálkodási és menedzsment, a Pénzügy és számvitel, és a Turizmus-vendéglátás szak csak itt érhető el duális formában is, de a Sportközgazdász mesterszaknak is Székesfehérvár ad otthont.
A konferencia során szó volt még képzési programokról és tréningekről, amelyeket a Corvinus Egyetem hirdet meg duális hallgatók és vállalati partnerek számára, valamint a duális vállalati látogatásokról is.
A konferencián elhangzott előadások, beszámolók:
2018. május 15-én ismét workshopot rendeztünk duális partnereink számára a székesfehérvári campuson. Az eseményen az Egyetem duális partnerei, egyetemi oktatók, illetve az EFOP-351-en képviseletében Marciniak Róbert is részt vett.
A workshop programja több részből állt össze. Az első részben a duális partnerek képviselői egyénileg véleményeket, kérdéseket, illetve dilemmákat fogalmazhattak meg a duális képzéssel kapcsolatban. A programot az egyetem képviseletében Gáspár Judit, Meretei Barbara és Kiss Csaba vezényelte.
A második szakaszban két csoportban folytatódott a beszélgetés. A két csoport két tantárgy köré épült fel, ahol a résztvevők megvitathatták az elmúlt tanév kérdéseit, vitatott helyzeteit. Fontos, hogy a jövőben még szorosabb legyen az együttműködés a felek között, illetve kevesebb legyen a vitás kérdés.
Az eseményt végül Marciniak Róbert az EFOP-351 képviseletében zárta. Rövid tájékoztatójában, kiemelte egy kétnapos tréning fontosságát, melyen minden partnerünk részt vehet. A tréning az oktatást segítené a képzésben érintettek számára.
A CAKK, azaz a Corvinus Alba Karrier Klub az egyetem székesfehérvári campusán alakult azzal a céllal, hogy közösség és szemléletformáló módon olyan programokat szervezzen, melyek gyarapítják a felsőoktatási intézményben tanuló fiatalok gyakorlati tudását.
Rendkívül sikeres volt a Corvinus Alba Karrier Klub első nagyszabású rendezvénye 2019. március 7-én. A csütörtöki eseményen Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója, Rab Árpád, az egyetem docense és Vas György, a kisvállalkozások finanszírozása és pénzügyei tantárgy oktatója tartott előadásokat egyebek mellett a Smart City fejlesztésekről, a vállalati versenyképességről, a startupok világáról.
Somogyi Martin, a s CAKK diákklub elnöke elmondta, hogy igyekeznek olyan típusú programokat, előadásokat szervezni, illetve lebonyolítani, melyeknek köszönhetően a tagok a megszerzett ismeretekkel és képességekkel olyan gazdasági szakemberekké válhatnak a diploma megszerzését követően, akik kiemelkedő gyakorlati tudással rendelkeznek szakterületükön, ismerik és átlátják a gazdaság összes szegmensét, s ezáltal kiemelkednek a többi közgazdász közül.
A Corvinus Alba Karrier Klub programja az EFOP-3.5.1-2017-00001 “ Duális és kooperatív felsőoktatási képzések, felsőoktatási szakképzési és szakirányú továbbképzések fejlesztése” projektnek köszönhetően valósulhatott meg. A tervek szerint a tavaszi félévben további programokkal készül a diákszervezet.
A harmadik alkalommal megtartott, reggelivel egybekötött fórumon, a helyi középiskolai vezetők kaphattak információt a felsőoktatási intézményben történő átalakulásról és az aktuális rendezvényekről. A campuson június 3-5. között rendezik meg a Corvinus Tudástőzsde című, középiskolásoknak szóló programsorozatot, melynek célja, hogy, már a jelentkezés előtt megismertessék a térség diákjaival a Corvinus nyújtotta képzési lehetőségeket, az egyetemet, annak oktatási-tudományos sokszínűségét, gazdagságát.
Székesfehérvár Önkormányzatát Mészáros Attila alpolgármester képviselte. Elmondta, a négy évvel ezelőtti indulás óta született komoly eredmények az egyetem, a város, a középiskolák és a diákok szoros együttműködésének köszönhetőek. A vidéki városok közül Székesfehérvár az egyetlen, ahol folyamatosan növekszik a jelentkezők száma. A helyi campuson igen nagy arányban vannak jelen a fehérvári és a Székesfehérváron érettségizett hallgatók. A helyi felsőoktatás célja, hogy a város ipara számára legyen képzett szakember-utánpótlás a gazdasági és műszaki területen.
Dr. András Krisztina, a BCE Székesfehérvári Campusának rektori megbízottja arról beszélt, hogy az egyetem megőrizte vezető helyét a felsőoktatásban, az egész országban a Gazdálkodástudományi Kar a legnépszerűbb. A Székesfehérváron 2017-ben indított turizmus-vendéglátás szakot 4+1 évre tervezik bővíteni oly módon, hogy egy külföldön töltött tanévet is beiktatnak a képzési struktúrába. Az egyetemi életről szólva megemlítette, hogy CAKK néven megalakították a Corvinus Alba Karrier Klubot, és továbbra is szerveznek pályaorientációs napot, nyílt napot és gólyatábort, gólyahetet a fiatalok számára.
2019. május 23-án ismét sor került céglátogatási programra az EFOP 3.5.1. projekt szervezésében. Ezúttal 10 székesfehérvári érdeklődő, 11. évfolyamos diák látogatott el a Harman Becker Kft. telephelyeire.
A program a multinacionális vállalat SSC (Shared Service Center) irodájában kezdődött, majd a csoport a cég egyik autóelektronikai berendezéseket gyártó üzemébe utazott át. A diákoknak alkalma nyílt betekintést nyerni egy modern, globális nagyvállalat pénzügyi, HR és gyártási folyamataiba, valamint a duális képzés részleteibe.
A Videoton Autóelektronikai Kft. és az Arconic-Köfém Kft. telephelyére látogattak el középiskolások az EFOP3.5.1. projektnek köszönhetően. A székesfehérvári 10-11. évfolyamos fiatalok megismerkedhettek a két cég infrastruktúrájával és tevékenységével.
A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusa a felsőoktatási intézmény duális képzési központjaként, nagy hangsúlyt fektet a minőségi partnerkapcsolatokra. 2018 novemberében az EFOP-3.5.1-2017-00001 “ Duális és kooperatív felsőoktatási képzések, felsőoktatási szakképzési és szakirányú továbbképzések fejlesztése” projektnek köszönhetően, középiskolások vehettek részt céglátogatáson a Corvinus két kiemelkedő duális képzési partnerénél. A program jó lehetőséget biztosított arra, hogy a fiatalok megismerkedjenek a legendás vállalatok történetével, modern termelő üzemeinek működésével és a duális képzés részleteivel.
A projekt munkatársai a céglátogatások iránt érdeklődő diákokkal a gimnáziumuk előtt találkoztak, ahonnan külön busszal utaztak a telephelyekre. A tanulókat a cégek HR munkatársai fogadták. A rövid cégbemutató prezentációk meghallgatása után a gyártó üzemek megtekintésére nyílt lehetőség. Itt a vendégek megismerkedhettek a modern autóalkatrész (Videoton Autóelektronikai Kft.) és autókerék (Arconic-Köfém Kft.) gyártás folyamataival. Az Arconic-nál lehetőség volt továbbá a szolgáltató központ dolgozóival is beszélgetni, akik szívesen meséltek mindennapi munkájukról.
A szakmai program mellett a diákok feltehették kérdéseiket és információt szerezhettek az egyetem duális formában induló alap- és mesterképzéseiről is.
A program során a hangsúly a játékosságon és az előadókészség fejlesztésén volt. A tréning egy rövid “jégtörő”, ismerkedős játékkal kezdődött. Ezt követően a képzésen részt vevő nyolc fő, egymás után adott elő 2-3 percben, szabadon választott témában, melyhez a legtöbben prezentációt is készítettek. A tréner ezeket az expozékat videóra rögzítette, majd az előadókkal közösen visszanézve elsőként a diákok adtak egymásnak visszajelzést az előadásról.
A Corvinus Egyetem 2018. január 19-én pénteken délután tartotta mesterképzéseinek nyílt napját, így az Ellátásilánc-menedzsment mesterszak bemutatkozására is ekkor került sor.
A tavalyi évhez hasonlóan, idén is megrendezésre került a Duális Café, ahol az Egyetem, a duális partnereink és a szak és a duális képzés iránt érdeklődő, a nyílt napon is jelen lévő hallgatók találkozhattak egymással, megismerkedhettek a vállalatokkal és az elérhető pozíciókkal, tájékozódhattak a jelentkezés menetével kapcsolatban.
A Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusán január 12-én tartottuk az EFOP 3.5.1 nyitókonferenciáját. A konferencián a hazai felsőoktatás több jeles képviselője is felszólalt.
Az eseményt Lánczi András (képen), az egyetem rektora nyitotta meg, aki beszédében kihangsúlyozta a duális képzések egyre kiemelkedőbb szerepét a hazai felsőoktatásban.
Horváth Zita, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes-államtitkára a képzési forma fejlesztési irányaival kapcsolatos gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel. Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere a város vezetésének támogatását fejezte ki, hozzátéve, hogy öröm látni, hogy a duális képzések révén a fiatalok egyre inkább felismerik a helyi perspektívákat, lehetőségeket.
A Campus aktuális képzési portfóliójáról, illetve a további fejlődési célokról András Krisztina, rektori megbízott adott tájékoztatást. A duális partnerek képviseletében Horváth Tamás, az Arconic-Köfém Kft. vezérigazgató-helyettese szólalt fel, aki a vállalat eddigi tapasztalatairól és a jövőhöz fűzött reményeiről beszélt. Kováts Gergely, a projekt szakmai vezetője ismertette az EFOP 3.5.1 fő célkitűzéseit, az ennek érdekében szükséges lépéseket, illetve az eddig elért eredményeket. Az egyéni felszólalásokat követően fogadásra invitáltuk a jelenlévőket, akiknek ez által kötetlen környezetben is volt lehetősége szót ejteni a témáról.
Kováts Gergely (szakmai vezető) bemutatja a projektet
A konferencia második szakaszában zajlott a kerekasztal-beszélgetés, amely során a duális képzések előnyeit, problémáit és feladatait a lehető legtöbb oldalról járták körbe a meghívott vendégek. A dinamikus hangulatú véleménycsere résztvevői:
– Balássi Imre, az Alba Regia SC elnöke;
– Derényi András, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet tudományos munkatársa;
– Fenyves Veronika, a Debreceni Egyetem EFOP 3.5.1. szakmai vezetője;
– Pálvölgyi Krisztián, a Budapesti Corvinus Egyetem EFOP 3.5.1. alprojektvezetője;
– Pogátsnik Monika, az Óbudai Egyetem Duális Koordinációs Irodájának igazgatója;
– Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke;
– Somogyi Martin, a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusának duális hallgatója.
A kerekasztal-beszélgetést követően a közönségnek is volt alkalma arra, hogy feltegye kérdéseit, megossza gondolatait a projekttel és a duális képzési formával kapcsolatban. Bízunk benne, hogy a nyitókonferencia minden jelenlévőnek lehetőséget adott arra, hogy a témával kapcsolatos ismereteit bővítse, felmerülő kérdéseire választ kapjon.