Standard Grant No. 21510566
Developing Media Literacy in Public Education: A Regional Priority in a Mediatized Age
A joint project funded by the International Visegrad Fund.
Partners:
International Visegrad Fund
Kutatás a felsőoktatás digitalizációjáról: hallgatói/oktatói digitális kompetenciák, kompetenciafejlesztés, a tanulási eredmények mérése. Az NKFIH-869-4/201 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a Tématerületi Kiválósági Program 2019 pályázati program finanszírozásában valósul meg.
A kutatásban részt vevő munkatársak: Bartus Tamás, Bokor Tamás és Pelle Veronika
Kutatásvezető: Dr. Vaszkun Balázs György
Az Empirikus Társadalomkutató Műhely (ETK) a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetében folyó elméletileg megalapozott empirikus kutatásokat koordinálja a gazdaságszociológia, az elitek, az európai integráció, az információs társadalom, a migráció, és a fenntartható fejlődés témaköreiben.
Az alkalmazott módszerek és technikák között említhetjük a kérdőívek és reprezentatív felvételek tervezését és elemzését, a tartalomelemzést, a kísérletet, az interjút, a fókuszcsoportot, a Delphi vizsgálatot, a deliberatív közvélemény-kutatást és az állampolgári tanácskozást.
Az ETK kutatásai között szerepelegyebek közt az “Emerging Elites”, az “Entrepreneurship in Eastern Europe”, a Magyar Vállalati Panelvizsgálat, az “Uncertainty andInsecurity in Europe”, az “Információs Technológia és Helyi Társadalom”, Social Impacts of ICT, a SIBIS, azeInclusion, az ICT4All, az Integrated and United (INTUNE), az INSPIRES (www.inspires-research.eu), az ENEC projekt (https://enec-2014.wixsite.com/enec-2014).
Partnereink, megbízóink között említhető az Antenna Hungária, az e Magyarország Centrum, az empirica GmbH, az NKFP, az OTKA,az NKFIH, az IRM Európai Integrációs Alap, a TÁMOP az EFOP, valamint az EU 5-7. keretprogramja.
Szociológia szakos Ph.D. hallgatók számára a következő kutatások hozzáférhetők – önéletrajz és motivációs levél ellenében– Lengyel Györgynél (gyorgy.lengyel@uni-corvinus.hu):
– A magyar vállalati panel (1992-2000)
– A magyar gazdasági elit (1990, 1993, 1997, 2007, 2014)
– Fiatalok követéses vizsgálata(2002-2012)
– Bevándorlók és a magyar közvélemény(2011)
– Civil tanácskozások (2009, 2017)
– Multifactor Leadership Questionnaire alkalmazása egyetemi hallgatók körében (2018)
– Ph.D. alumni vizsgálat (2018)
Megérkezett a MAMUT 1.0-s verziója!
A MAMUT – Magyar Munkamemória-teszt egy ingyenesen hozzáférhető, számítógépes alkalmazás formájában publikált tesztcsomag, amely a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíjának támogatásával a 2011 és 2014 között, három ütemben készült el. A tesztek és a szoftver folyamatos fejlesztése és standardizációja a Budapesti Corvinus Egyetem Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézetében zajlott, Dr. Kovács Gábor vezetésével.
A MAMUT egy kifejezetten magyar vizsgálati személyekkel való használatra fejlesztett, átfogó tesztcsomag, amely a munkamemória-modell (Baddeley, 2001) valamennyi komponensének mérésére tartalmaz eljárásokat. A fejlesztés szakaszainak ütemezését és az elkészült modulokat a következő táblázat foglalja össze.
A MAMUT 2014 augusztusában publikált v1.0-s verziójának telepítője, a felhasználói kézikönyv és az egyes tesztekhez kapcsolódó standardizációs adatok az alábbi linkekre kattintva érhetők el. A telepítéssel kapcsolatos teendőket a kézikönyv részletesen ismerteti.
A tesztcsomaggal kapcsolatos észrevételeivel, kérdéseivel forduljon Dr. Kovács Gáborhoz a gabor.kovacs@uni-corvinus.hu e-mail címen.
A kutatócsoport vezetője: Dr. Veszelszki Ágnes (Kommunikáció és Szociológia Intézet Kommunikáció- és Médiatudomány Tanszék)
A tudománykommunikáció – különösen az áltudományos nézetek térnyerése révén – napjaink egyik legnépszerűbb és robbanásszerűen fejlődő társadalomtudományi kutatási területe. A Kommunikáció és Szociológia Intézet, együttműködésben a 2017 óta működő TudCom tudománykommunikációs kutatócsoporttal és a Társadalmi Kommunikáció Doktori Iskolával – 2018-ban tudománykommunikációs konferenciasorozatot indított, illetve két önálló tematikus folyóiratszámot (Jel-Kép, Filológia.hu) is megjelentetett. Kutatócsoportunk ehhez a széles hatókörű munkához csatlakozott a tudományos íráskészséget feltáró kutatásával. Az egy mesterszakos hallgatóból és egy doktoranduszból álló kutatócsoportban az oktatók-kutatók tapasztalatairól végeztünk felmérést: azt vizsgáltuk, hogy a magyar felsőoktatásban dolgozó oktatók-kutatók miképpen látják a hallgatók tudományos (célú) írásos produktumait és a tudományos szövegekkel kapcsolatos elvárásokat. A kutatás az Európai Unió, Magyarország és az Európai Szociális Alap társfinanszírozása által biztosított forrásból az EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00007 azonosítószámú „Tehetségből fiatal kutató- A kutatói életpályát támogató tevékenységek a felsőoktatásban” című projekt keretében zajlott.
A kutatás anyagából a Jel-Kép folyóirat különszámot jelentetett meg, amely itt érhető el.
A kutatócsoport Facebook-oldala itt tanulmányozható.
Kutatásvezető: Dr. Vicsek Lilla Mária (egyetemi docens, Kommunikáció és Szociológia Intézet, Szociológia és Társadalompolitika Tanszék)
A kutatás résztvevői: Dr. Köves Alexandra, Dr. Bokor Tamás, Pataki Gyöngyvér, Horváth Ágnes, Keszi Roland, Pajor Luca, Herke Boglárka, gyakornokok
OTKA K-131733 kutatás
A Nemzeti, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által támogatott projekt célja a mesterséges intelligencia és a társadalom kapcsolatára fókuszáló jövővíziók és azok jelenben kivehető hatásának vizsgálata. Lényegesnek tartjuk annak vizsgálatát, hogy ezek a várakozások, kizárva bizonyos lehetőségeket, és lezárva adott utakat, miként formálják a jövőt és a jelent. A mesterséges intelligenciáról alkotott elképzelések a társadalom számos szintjén jelen vannak, ennélfogva kiemelten fontosnak tartjuk a téma szociológiai vizsgálatát. Vizsgálatunk elsősorban a 2050-ig létrejövő, mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre és a munkaerőpiacra fókuszál. Kutatási céljaink elérésének érdekében egyrészt a tradicionális szociológiai interjú módszerét, másrészt speciális jövőkutatási eszközöket használunk.
A kutatócsoport vezetője: Dr. Székely Levente (Kommunikáció és Szociológia Intézet)
A #kommlab a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetéhez kapcsolódó kutatócsoport. Tagjai olyan hallgatók és oktatók, akik nem pusztán érdeklődnek az empirikus kutatások iránt, hanem gyakorolni is kívánják azt. A #kommlab tematikája elsősorban generációs fókuszú, így különös figyelmet szentel a generációk, elsősorban fiatalokkal és idősekkel kapcsolatos kutatásoknak. A kutatócsoport 2018-ban alakult, a 2019-es évben tagjai előadóként és szakmai kerekasztalban vettek részt a Médiapiac éves konferenciáján. 2020-ban a #kommlab tervei között több szakmai publikáció is szerepel influencer-marketing, ifjúság és civil szervezetek, generációk közötti kommunikáció témákban.
A #kommlab kutatócsoport legfrissebb eredményei: