2017 szeptembere óta működik a program, amelyre elsősorban a gazdaságföldrajz, a geopolitika, a fejlesztéspolitika, az urbanizáció, a környezetgazdaságtan és környezetpolitika területén kutatást végző hallgatókat várjuk. Ilyen jellegű geopolitikai programként egyedülállók vagyunk az országban. A rövid múlt ellenére 2020 szeptemberétől közel 40 hallgató tanul a programban. Az oktatás színvonalát részben a területen elismert kollégáink, részben neves külföldi meghívott kutatók és oktatók kurzusai, előadásai emelik. Vendégprofesszoraink között volt George Friedman, Borhi László, John Morelli, Dreidre Pfeiffer.
A kezdetektől fogva bekerültek külföldi hallgatók is a programra, például Kínából, Mianmarból, Törökországból, Iránból, Kazahsztánból, Kirgizisztánból, Azerbajdzsánból és Bosznia-Hercegovinából. A program sajátossága, hogy a BCE-MNB, illetve alapítványai közötti együttműködés keretében a költségtérítéses hallgatóinkat teljesítményalapú ösztöndíjjal tudjuk támogatni, és számos más, a doktoranduszaink fejlődését elősegítő lehetőséget tudunk biztosítani (pl. konferencia-utazás, anyanyelvi lektorálás stb.).
A doktori program kutatási lehetőségei széles területet ölelnek fel, a Gazdaságföldrajz, Geoökonómia és Fenntartható Fejlődés Tanszék sokszínű profiljához igazodva, melyek a következők:
A Program – nemzetközi jellegére tekintettel – földrajzi értelemben is a globális, a regionális és egyéb térségi szinten felmerülő témák vizsgálatára várja a jelentkezőket. Kifejezett hangsúlyt helyezünk a Kárpát-medencét érintő kérdésekre.
A Geopolitika és Fenntartható Fejlődés Program jó szakmai kapcsolatokat ápol más doktori iskolákkal, valamint hazai és nemzetközi szervezetekkel.
A hasonló területtel, bár inkább a geopolitikán belül a politikai földrajz és a földtudományi kapcsolódások területével foglalkozó Pécsi Földtudományi Doktori Iskolával számos közös rendezvényt tartottunk, a BCE és a Pécsi Egyetem oktatói kölcsönösen segítik egymást a hallgatók előrehaladásában, a szakmai mérföldkövek (pl. komplex vizsga) megszervezésében, lebonyolításában.
Nagyon szoros a kapcsolatunk a Magyar Urbanisztikai Társasággal (MUT), amely jelentősen segíti az ebben a témában kutató hallgatóink munkáját.
Ugyancsak változatos területeken épült ki együttműködés a Magyar Regionális Tudományi Társasággal (MRTT).
Elsősorban a klímaváltozással, ennek bármely területi következményével foglalkozó hallgatónk támaszkodhat a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) segítségére.
Nemzetközi kapcsolataink, szervezeti tagságaink az alábbiak: