Válaszút előtt a doktori (PhD) képzés? konferencia
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, Bp. Fővám tér 8. III. előadó
Időpont: 2025. január 29. (szerda)
A rendszerváltás után, a felsőoktatási és akadémia törvények alapján új alapokra helyeződött a doktori képzés Magyarországon. Az elmúlt 30 év tapasztalatai alapján érdemes számvetést készíteni és átgondolni, hogy merre tovább doktori képzés? Milyen új jogszabályok jelentek meg, amelyek új irányt szabhatnak a doktori képzésnek? Hogyan értékelhető a doktori képzés, a programban résztvevők tudományos eredményeinek társadalmi hasznosságát illetően? Mikor célszerű a doktori képzésbe bekapcsolódni? Az elmélet és a gyakorlat kapcsolatát milyen eszközökkel lehet fokozni? A doktori képzés nemzetközi versenyképessége hogyan ítélhető meg a minőségbiztosítás oldaláról? Meddig terjedjen a mester és a tanítvány kapcsolata? Ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolására vállalkozik a konferencia.
A konferenciát vitafórumnak szánjuk, egyrészt makroszintről, az NFKK hagyományai szerint általánosan tekintünk a doktori képzésekre, megszólaltatva azokat, akik országos szinten foglalkoznak a témával. Az Országos Doktori Tanács, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság vezetői a szakterületeken felülemelkedve, egy-két témára fókuszálva osztják meg nézeteiket a résztvevőkkel és adnak lehetőséget a véleménycserére.
Másrészt egy szakterületre, a gazdálkodás- és szervezéstudományokra koncentrálva, az MTA tudományfilozófiai szempontjait is figyelembe véve vizsgáljuk a kérdéskört, három doktori iskola (Budapesti Corvinus Egyetem, Budapesti Gazdasági Egyetem és Pannon Egyetem) vezetőinek interpretálásában. A vizsgált doktori iskolák az életgörbe különböző szakaszaiban vannak és hallgatói körük is diverzifikált, eltérő elvárásokkal rendelkezik.
Az Országos Doktori Tanács nyilvántartása szerint a 2023/24-es tanévben közel 10 000 volt az aktív doktori hallgatók száma. Ebből 1 113 fő tanult abban a 17 doktori iskolában, ahol a gazdálkodás- és szervezéstudományt is jegyzik. Ők állnak a konferencia tágabb fókuszában. Az ide beiratkozni vágyó hallgatókat érintheti az újonnan lehetővé váló ún. DBA (Doctor of Business Administration) diploma megszerzése. A Nemzeti Felsőoktatási Törvény 2024-es módosítása szerint a kooperatív doktori képzésben érintett területek (matematika, természettudományi, műszaki, informatikai, agrártudományi, művészeti) kiegészülnek a gazdálkodás-és szervezéstudományi területtel. Egy-egy szekció 3-3, egyenként 15-20 perces előadásból áll, amit 30 perces vita követ.
A konferencia programja
13:00 – 13:05 Megnyitó: Bartus Tamás, egyetemi tanár, Kutatási és akadémiai közösségért felelős rektorhelyettes (Budapesti Corvinus Egyetem).
13:05 – 14:30 I.szekció: Doktori képzés: jelen és jövő, aktuális kérdések. Moderátor: Kováts Gergely egyetemi docens (Budapesti Corvinus Egyetem), ügyvezető igazgató, Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Felsőoktatási Kutatások Központja
Benyó Zoltán egyetemi tanár (Semmelweis Egyetem), Országos Doktori Tanács elnök. „A párhuzamosan végzett graduális és doktori képzés lehetőségének előnyei és potenciális veszélyei”
Molnár Dániel doktorandusz (Debreceni Egyetem), Doktoranduszok Országos Szövetsége, elnök „Fiatal kutatók lehetőségei és kihívásai a hazai doktori képzés rendszerében”
Csépe Valéria MTA rendes tagja, Magyar Akkreditációs Bizottság, elnök. „A doktori képzés célja és minősége – Salzburg Principles versus hazai gyakorlat”
14:30-15:00 Kávészünet
15:00 – 16:50 II. szekció: Doktori képzés a Gazdálkodás- és szervezéstudományi területen. Az előttünk álló kihívások. Moderátor: Berács József professzor emeritus (Budapesti Corvinus Egyetem), MTA GTB Képzési Munkabizottság, elnök
Fertő Imre egyetemi tanár (Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi DI vezető), HUN-REN Közgazdasági és Regionális Tudományi Kutatóközpont főigazgató. „Az üzleti és menedzsmentkutatás társadalmi hatásai: Egy áttekintés.”
Heidrich Balázs egyetemi tanár (Budapesti Gazdasági Egyetem), Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi DI vezető. „Nem kell mindig kaviár? – A gazdálkodástudományi doktori képzések gyakorlatias átalakulásának dilemmái.”
Michalkó Gábor egyetemi tanár (Pannon Egyetem GTK Gazdálkodásés Szervezéstudományok DI vezető), HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézet tudományos tanácsadó. „Szakítani vagy maradni: a PhD fokozatszerzést követő dilemmák a mester és tanítvány viszony fenntartásában.”
16:50-17:00 Zárszó, Hogyan tovább? NFKK és MTA-GTB Képzési Munkabizottság témába vágó konferenciái/vitafórumai