A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény (a továbbiakban: Nftv.) 80.§ (1) bekezdése értelmében a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény (a továbbiakban: Elismerési tv.) szabályait kell alkalmazni.
Ezen követelmények közül kiemelendő:
A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény (a továbbiakban: Elismerési tv.) szerint külföldi oktatási intézményben szerzett bizonyítvány vagy oklevél akkor ismerhető el magyar érettségi bizonyítvánnyal vagy alapfokozatot, mesterfokozatot tanúsító oklevéllel egyenértékűnek, ha azt a felsőoktatási intézmény elismerési eljárásban azokkal egyenértékűnek ismerte el (a továbbiakban: elismerési eljárás).
Az elismerési eljárás az Elismerési tv. 4.§ (2) bekezdése értelmében azon oktatási intézmény hatáskörébe tartozik, amelyben a kérelmező tanulmányait folytatni szándékozik, azaz a Budapesti Corvinus Egyetemre (továbbiakban: Corvinus) történő jelentkezés esetén a Corvinus.
Az elismerési eljárásra a felvételi eljáráshoz kapcsolódóan, DE KÜLÖN ELJÁRÁS KERETÉBEN, KÜLÖN KÉRELEMRE KERÜL SOR.
ELISMERÉSI ELJÁRÁSBAN ELISMERT, A FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEK SZERINT MEGFELELŐ SZINTŰ BIZONYÍTVÁNY VAGY OKLEVÉL NÉLKÜL SENKIT NEM LEHET FELVENNI A CORVINUSRA.
Az eljárás célja tehát annak megállapítása, hogy a külföldi oktatási intézményben szerzett bizonyítvány vagy oklevél magyar érettségi bizonyítvánnyal vagy alapfokozatot, mesterfokozatot tanúsító oklevéllel egyenértékű-e vagy sem.
A Corvinushoz az Elismerési tv. szerint kétféle kérelemmel lehet fordulni: vagy Ön határozza meg azt, hogy mely magyar végzettségi szintnek kéri megfeleltetni a külföldi oklevele által tanúsított végzettségi szintjét, vagy a Corvinust bízza meg azzal, hogy állapítsa meg, melyik hazai végzettségi szint az, amely azonos az oklevele által tanúsított végzettségi szinttel.
Az első esetben a Corvinus azt állapítja meg, hogy az Ön által meghatározott kérelemben foglaltak, azaz kizárólag a megjelölt végzettségi szintként történő elismerés teljesítése lehetséges-e. Ha az a jogszabályok értelmében teljesíthető, akkor a Corvinus a kérelemnek megfelelően dönt. Amennyiben megállapítható, hogy az elismerés teljesítése más formában lehetséges, akkor a Corvinus a kérelem módosításának lehetőségéről tájékoztatja Önt. A második esetben valamennyi Magyarországon megszerezhető végzettségi szint figyelembevételével dönt az elismerésről.
JAVASOLT A VASTAG BETŰVEL KIEMELT KÉRELEM BENYÚJTÁSA.
A Corvinus az elismerési eljárás során a külföldi oktatási intézmény jogállását, az oklevél jellegét, a tanulmányi idő hosszát és a tanulmányi követelményeket veszi figyelembe. Jogszabályi előírás az, hogy a bizonyítványt, oklevelet kibocsátó külföldi intézmény elismert (akkreditált) legyen, és hogy a bizonyítvány, oklevél a külföldi állam joga alapján is középfokú vagy felsőfokú végzettséget tanúsítson.
A KÉRELEM BÁRMIKOR BENYÚJTHATÓ AZONBAN A KÉRELMEZŐNEK FIGYELEMBE KELL VENNIE, HOGY A POZITÍV FELVÉTELI HATÁROZAT MEGHOZATALÁNAK FELTÉTELE AZ, HOGY AZ ELISMERÉSI ELJÁRÁSBAN A CORVINUS MEGFELELŐ SZINTŰNEK ISMERJE EL A JELENTKEZŐ BIZONYÍTVÁNYÁT, OKLEVELÉT.
A fentiekre tekintettel ahhoz, hogy a Corvinus az elismerési eljárást időben le tudja folytatni, és az elismerési határozatot időben meg tudja hozni, javasoljuk a kérelmeket mellékleteikkel együtt a vastag betűvel kiemelt ajánlott ütemezés szerint benyújtani.
FIGYELEM! Amennyiben a kérelmező a lenti időpontig nem nyújtja be a kérelmet, vállalja annak felelősségét, hogy a Corvinus azt nem tudja időben elbírálni, ezért a 2021 februárjában induló képzésekre vonatkozó keresztféléves felsőoktatási felvételi eljárásban (2021K) benyújtott felvételi kérelem elismert bizonyítvány, oklevél hiányában elutasításra kerül.
Amennyiben a bizonyítvány, oklevél rendelkezésre áll, Önnek az elismerési eljárás lefolytatására irányuló kérelmet mellékleteivel együtt legkésőbb 2020. november 18-ig kell benyújtania. Az ezt követően megszerzett bizonyítványok, oklevelek esetében a megszerzés időpontját követően HALADÉKTALANUL, de legkésőbb 2021. január 18-ig be kell nyújtani.
A végső határidőn túl benyújtott elismerési kérelmeket is elbíráljuk, azonban előfordulhat az, hogy az elismerési eljárást nem tudjuk a végleges felvételi döntés meghozatalának határidejéig lefolytatni, és nem tudunk határidőben elismerési határozatot hozni. Ennek az lesz a következménye, hogy a későn meghozott határozatok a 2021 februárjában induló képzésekre vonatkozó (keresztféléves) felvételi során már nem lesznek felhasználhatók, így felvételi kérelmét elismert bizonyítvány, oklevél hiányában a Corvinus el fogja utasítani.
A Corvinus az elismerési eljárás megindításától számított 20 napon belül hiánypótlásra hívhatja fel Önt.
Az elismerési eljárásra irányuló kérelmet elektronikusan és egyúttal postai úton is be kell nyújtani a Corvinus által megadott elérhetőségekre, amennyiben ez nem lehetséges, legkésőbb a beiratkozáskor szükséges leadni az aláírt kérelmet.
Elektronikus úton:fjsz@uni-corvinus.hu
Postai úton:
Budapesti Corvinus Egyetem Jog, Igazgatás, Szabályozás
Magyari Laura Anna
1093 Budapest, Fővám tér 8. E. ép. II. 283.
Eljárási díj:
Az Egyetem az elismerési eljárásért díjat nem szed.
Az elismerési eljárás a kérelem papír alapon történő beérkezésével kezdődik, de az Egyetem már az elektronikus kérelem beérkezésekor megkezdi az oklevelek, bizonyítványok tanulmányozását.A Jog, Igazgatás, Szabályozás a kérelem beérkezését követő naptól számított 45 naptári napon belül dönt.A Jog, Igazgatás, Szabályozás az eljárás megindításától számított 20 naptári napon belül hiánypótlásra hívja fel a Jelentkezőt, ha a kérelmet nem a jogszabályoknak megfelelően nyújtotta be.
A határozatot a Jelentkezővel postai úton vagy személyes átvétel útján kell közölni.
Az elsőfokú döntés ellen az oktatásért felelős miniszterhez lehet fellebbezni.
Az elismerési eljárásban hozott határozat szerinti elismerés nem teszi az oklevelet, bizonyítványt egyéb célú felhasználás szempontjából is elismertté, így a továbbtanulási céllal elismert bizonyítvány vagy oklevél munkavállalás szempontjából nem vehető figyelembe!
A végzettség elismerése nem jelenti vagy helyettesíti valamely szakképzettség elismerését vagy felsőoktatási intézmény honosító határozatát, nem mentesít továbbá valamely szakma gyakorlásához jogszabályban előírt követelmények teljesítése alól.
Tudomásul veszem, hogy személyes adataimat az Elismerési törvény 4.§ (2) és 6.§ (2), továbbá a 13.§ és 14/A. §-a alapján kezeli.
[1] Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia
[2] Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc
[3] Albánia, Algéria, Belorusszia, Bosnia és Hercegovina, Egyiptom, Irak, Koreai NDK, Kuba, Macedonia, Moldova, Mongólia, Montenegró, Oroszország, Szerbia, Szíria, Törökország, Vietnám.
[4] Tájékoztatjuk a jelentkezőket, hogy azon államok vonatkozásában, amelyek részesei a Hágai Egyezménynek (A külföldön felhasználásra kerülő közokiratok diplomáciai vagy konzuli hitelesítésének (felülhitelesítésének) mellőzéséről Hágában 1961. október 5-én aláírt Egyezmény (a továbbiakban: Apostille Egyezmény), oklevelük, bizonyítványuk Apostille tanúsítvánnyal történő ellátása szükséges. Ezekben az esetekben semmilyen további felülhitelesítése nem szükséges az oklevélre, bizonyítványra. Az Apostille Egyezmény részeseit, valamint azt, hogy az oklevelet, bizonyítványt kiállító országban mely hatósághoz és milyen címen kell fordulni az Apostille tanúsítvány kiállítása érdekében itt olvasható. Tapasztalatok szerint a tanúsítvány kiállítása 3-5 munkanapnál többet nem igényel.