Mesterséges Intelligencia Víziók – beszélgetéssorozat

Előadások, beszélgetések a Kommunikáció és Szociológia Intézetében folyó „Víziók a mesterséges intelligencia és a társadalom kapcsolatáról” című (OTKA K 131733) kutatás eredményeiről.
2021. április 22., 17:00
1093 Budapest Online esemény

Mesterséges Intelligencia Víziók
Első téma:

Vicsek Lilla, Egyetemi Docens: Automatizáció és a munka jövője: Mi a gond a népszerű víziókkal?

A mesterséges intelligencia és a munka jövőjére vonatkozó elképzelésekkel nagyon sok helyen találkozhatunk. Az előadás a várakozások szociológiájára építve, kritikus szemmel elemzi a két fő prominens jövő víziót, amelyek kormányzatok, agytrösztök és egyéb szervezetek széles körének tevékenységét befolyásolják. Bemutatja, hogy a domináns elképzelések milyen alternatív fejlődési irányokat zárnak le, milyen társadalmi vitákat tesznek lehetővé és melyeket akadályoznak. Javaslatokat tesz, hogy hogyan lehet továbblépni a munka jövőjéről való gondolkodásban.

Az eseményen a következő kérdéseket is tárgyaljuk:

• Mi a gond azzal a kérdéssel, hogy „elveszik-e a robotok a munkát?”, illetve, hogy „Mi a hatása a technológiai változásnak a társadalomra?”
  • Ehelyett milyen kérdéseket lenne hasznosabb feltenni a munka jövőjével kapcsolatban?
  • Mi a következménye annak, hogy jelenleg egy „MI tavasz” periódusban vagyunk, amely felfokozott várakozásokkal jár?
  • Milyen elméleti és módszertani apparátussal érdemes vizsgálni a munka jövőjének kérdéskörét?
Az eseményhez való csatlakozáshoz a Zoom link itt érhető el. (Meeting ID: 881 1220 2736)

• Bokor Tamás és Vicsek Lilla: Fiatalok jövőképe és a mesterséges intelligencia: Hogyan képzelik fiatalok saját munkájukat és a makro munkaerőpiaci helyzetet 20-30 év múlva?
  • Köves Alexandra és Tóth Tamás: Fenntarthatóság és mesterséges intelligencia: Nyílt és rejtett feszültségek fiatalok jövőképeiben.
  • Herke Boglárka és Vicsek Lilla: Alapjövedelem és automatizáció: Mit állít a szakirodalom és hogyan látják a fiatalok?
  • Horváth Ágnes: Automatizáció és a munka jövője: Mit mondanak erről a mesterséges intelligenciához értő informatikusok?
GEN.:2021.05.12. - 07:33:29