Az eredeti cikk a Közgazdász Online Hallgatói blogon érhető el.
Írta: Weller-Petrás Hanna; Borítókép: Budapesti Corvinus Egyetem DTA fényképek
Az építés
Egyetemünk főépülete eredetileg fővámháznak épült, neoreneszánsz stílusban. Ybl Miklós tervei alapján 1874-re készült el Budapest külterületén, az akkori ipari negyedben. A Szabadság híd – a korban Ferenc József híd – még nem épült meg, és a rakpart is csak később nyerte el a mostani kinézetét. A Duna természetes környezetében, homokos, süppedékes, puha talajra tervezett műemlékpalotát több, mint egy méter vastag beton alapra építették, amely a korban rendkívül innovatív lépésnek számított. Forradalmi megoldás volt az is, hogy az épület alagsorában csilléken keresztül hozták be a Dunáról érkező árut, ráadásul a mostani rakpart oldalában látható kapuk ajtaja – amelyek nyoma ma is látható – vízmentesen zárultak, továbbá nyitható üvegtető volt az épület tetején. Az újszerű technológiai megoldásoknak köszönhetően majdnem duplájára növekedett az építési költség, összesen három és fél millió forintból épült meg a fővámház. Annak ellenére, hogy négy hivatal működött az épületben, a kortársak túlzónak találták a költséget, ezért kemény kritikák érték Ybl-t. A kedélyek akkor csillapodtak le, amikor elismert emberek kiálltak az építész mellett és elismerték a munkáját.
Ybl nagyszerűségét és a kor építőit dicséri az is, hogy bár a Duna közelében, az ártéren fekszik az épület, soha nem volt beázás.
A kőépületbe nem csak vízi úton, hanem kötött pályán, vasúton keresztül is érkezett áru. Ferencvárostól a mostani fedett auláig három és fél kilométer pályaszakaszt építettek ki. Előny volt, hogy a vonal érintette a közraktárakat, ám hamar kiderült, hogy az állomás nem praktikus, ugyanis túl szűk volt, és a fővárosi vasúthálózat vonalából is kiesett, végül 1933-ban megszüntették. Hogy ezután mi történt az épületen belüli sínekkel, arról nincs információ.
Az épületet eredetileg nem a mostani helyére tervezték, több helyszín is felmerült a korban, többek között az is, ahol ma az Országház áll. Végül a praktikum győzött, Andrássy Gyula egykori miniszterelnök javaslatára olyan helyre került, ahol hajóval és vasúti vonalon is meg lehetett közelíteni.
A háború rombolása – silány rekonstrukció
A fővámház környezete – az akkor már felépített híd miatt – komoly stratégiai pont volt a második világháborúban. Az összecsapások következtében három hétig égett a kőépület, és olyan súlyosan megsérült, hogy szinte csak a főfalak maradtak épen. A rekonstrukciót 1946-47-ben kezdték el. Az épületet – leginkább a belsejét – jelentősen átalakították, ez tette lehetővé, hogy az akkor már működő Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem oda helyezze át a székhelyét. Azonban a kivitelezés gyenge minősége miatt az épület állaga alig harminc év alatt leromlott. Nem csak az omló vakolat jelentett problémát, az átalakítás miatt nyomasztó légkör uralkodott a belső terekben, ugyanis betonfalakat húztak fel az öntöttvas oszlopok köré, az aulában lévő átrium pedig egy üvegtetővel vágták el az első emelet magasságában, ezáltal jelentősen összeszűkült a tér. Jelentős változás az 1980-as években kezdődött. A teljes átalakítás során többek között kicserélték a teljes bútorzatot és kibontották a vasoszlopokat, amelyeken ma is olvasható német felirat, hogy a Ganz gyár készítette.
fotó: Budapesti Corvinus Egyetem DTA fényképek
Érdekesség, hogy a homlokzaton látható szobrokról sajnos nem tudják a kutatók, kiket ábrázolnak. Valószínűleg ókori istenségek lehetnek. Azt is nagy titok fedi, hogy leszerelése után hová tűnt a vörös csillag a tetőről.