Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

Nemzetközi geopolitika workshopnak adott otthont a Corvinus

2024-11-08 14:16:00

A Budapesti Corvinus Egyetemen rendezték meg a "Politikai földrajz és geopolitika mint tudományos megközelítések: fogalmak, elméletek, módszerek és esetek" nemzetközi workshop sorozat 7. alkalmát.
Budapesti Corvinus Egyetem

Az esemény főszervezője Nuno Morgado, a Corvinus Institute for Advanced Studies (CIAS) és a Lab of Geopolitics kutatója volt, aki egyben az International Political Science Association (IPSA) képviseletében is eljárt (kutatási bizottsági tagságok: 41-Geopolitics és 15-Political and Cultural Geography). 

 

A háromnapos workshopon a világ minden tájáról (Európából, Oroszországból, Izraelből, Hongkongból és Ausztráliából) érkező vezető szakértők és kutatók vettek részt, akik sürgető geopolitikai kérdésekkel, elméletekkel és innovatív kutatási módszerekkel foglalkoztak. A fő témák között szerepeltek az ukrajnai, a palesztinai konfliktusok, az új kutatási módszerek és a regionális geopolitikai dinamika. 

 

A workshop a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) tartott előeseménnyel kezdődött. A nyitó előadáson a Jövőképesség Indexről (Future Potential Index) szóló előadás hangzott el, amely az OECD-országok jövőbeli potenciáljára fókuszált. 

 

A hivatalos megnyitóra a Budapesti Corvinus Egyetemen került sor, ahol Prof. Dr. Szántó Zoltán Oszkár (kutatási rektorhelyettes és CIAS dékán), Nuno Morgado (a Lab of Geopolitics vezetője és az IPSA RC41 elnökségi tagja) és Marta Zorko (Zágrábi Egyetem, az IPSA RC15 elnökségi tagja) mondott köszöntőt. David Criekemans professzor (Antwerpeni Egyetem) vitaindító beszéde a geopolitika elméleti fejlődésének elgondolkodtató feltárása volt, amely megadta az alaphangot a műhelybeszélgetésekhez. 

 

A workshop elősegítette a szakmai és személyes kapcsolatok fejlődését, megkönnyítve az új perspektívák felfedezését, megvitatását és beépítését a tudományos munkába. Ez nemcsak a résztvevők szakmai meglátásainak bővülését támogatta, hanem a tudományos terület gazdagodásához is hozzájárult. 

 

A workshop köré szervezett társadalmi események nem csak a kapcsolatépítésre adtak lehetőséget a résztvevőknek, hanem arra is, hogy megismerjék Budapest és Magyarország történelmét, illetve annak kultúráját. 

 

A gyümölcsöző megbeszéléseket követően a workshop résztvevői négy záró konklúziót és egyben folytatási irányt határoztak meg: 

  1. A leíró operatív fogalmak (pl. erőforrások, határok) fontossága 
  1. A geopolitika multidiszciplináris feltételei (a tértől és a helyzettől az identitásig és a demográfiáig) 
  1. A módszertani eszköztár sokfélesége 
  1. Az objektivitás szükségessége a tanulmányokban (és az ideológiai elkötelezettség elutasítása)  

 

A szervezők nyitottak és elkötelezettek a programsorozat folytatása iránt, amit hasonló szakmaiság mellett kívánnak megszervezni. 

 

A nyolcadik nemzetközi workshopra jövőre kerül sor, de a helyszínről még nem született döntés. A további információkért ajánljuk követni az IPSA RC-41 weboldalát. 

Vágólapra másolva
X
×