Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

Nagyon jó pályára került a rektor-HÖK kapcsolat – évértékelő beszélgetés a HÖK elnökével

2024-12-20 13:22:00

Az érdekképviselet és a tanórákon túli tevékenységek erősítése a két legfontosabb feladatuk – mondta Schwemmer Martin, a Hallgatói Önkormányzat elnöke. Beszélt arról is, milyen a kapcsolatuk az új rektorral és milyen ügyeket szeretnének képviselni a következő évben.
Budapesti Corvinus Egyetem

Mik voltak az év legnagyobb sikerei, amit a Hallgatói Önkormányzat elért? 

Nyáron, amikor az új vezetőség megkezdte a munkáját, úgy döntöttünk, két fő irány lesz, amit képviselni szeretnénk: a tanórákon túli tevékenységek megfelelő elismerése és a határozottérdekképviselet. 

Az érdekérvényesítésben a tanulmányi ösztöndíjjal kapcsolatos tárgyalásaink nagy sikernek számítanak. Nagyon sokat egyeztettünk annak érdekében, hogy vissza tudjuk állítani 20-ról 25 százalékra a jogosultak arányát. Ez volt a legnagyobb projekt, és most úgy tűnik, hogy ez révbe ér. A másik az első féléves mesterszakosok tanulmányi ösztöndíja, ahol korábban belekerült az a szabályzatba, hogy nem kaphatnak ösztöndíjat az első féléves mesteresek, és mi most ezt korrigáltuk, és most már újra megnyílik a lehetősége a mesterszakon első félévesek tanulmányi ösztöndíjának, ennek a módját pedig ki fogjuk dolgozni az egyetemmel közösen. 

A szociális intézkedéseink közül a két legfontosabb, hogy a szociális ösztöndíjnál szeretnénk visszahozni a hiánypótlás intézményét, illetve a kollégiumi szociális támogatásnál le tudtuk vinni a minimum pontokat, hozzáigazítva a szociális ösztöndíjpont rendszeréhez, ez már egy eredmény. 

A közösségi vonalon pedig, ami szerintem látható volt, hogy sokkal több, jobb minőségű eseményt szerveztünk. Az egyik legnagyobb eredményünk, hogy az utóbbi években nagy számban érkező nemzetközi hallgatókat integrálni tudtuk a programjainkkal. Magyar és a külföldi hallgatóknak egyaránt szóló programokat szerveztünk, ezek a bulik nagyon sikeresek voltak, kiugróan magas volt a részvétel. És szerintem ez egy nagy eredménye a félévnek, hogy végre be tudtuk hozni a hallgatói életbe a külföldi hallgatókat. 

2024-nek a nagy eseménye a Gellért Campus megnyitása februárban, szerintem színesebbé tette az egyetemet, és nemcsak maga az épület, de az is, hogy itt elindult a PPE szak, és szerintem ők nagyon friss, jó szemléletet hoznak be. Én egy dolgot szeretnék kérni: használják ki jobban ezeket a tereket! Rengeteg közösségi, szakmai programra van tér, hozzunk ide több életet! Mi ezzel próbálkozunk, például sportnappal, mester gólyanappal, DSZ expoval, minél több dolgot érdemes idehozni, mert itt vagyunk egy szép zöldövezetben, egy fenntartható campsuon, nagy terekben. Használjuk ki! 

Augusztusban új rektor vette át az egyetem vezetését. Hogyan értékeled a hallgatók szempontjából az új intézkedéseket? 

Nagyon intenzív a kapcsolatunk a rektor úrral, nagyon sokat találkozunk, egyeztetünk, maximálisan bevon minket. Ha visszanézek sok-sok évre, soha nem volt ennyire erős a HÖK és a rektor közötti kapcsolat. Ennek nagyon örülünk. Rektor úrnak egyrészt van egy nagyon profi hozzáállása, és behozott olyan nyugati szemléletet, gyakorlatokat, amik jót tettek ennek a közösségnek, és nagyon korrekt is, tehát azt gondolom, hogy amiben megállapodunk, azt betartja, odafigyel ránk, ez szuper. Az év egyik legjobb dolga, hogy a rektor úr ideérkezett, mert szerintem elhozott egy olyan konszolidációt, egy nyugalmi állapotot, ami az előtte lévő évet, tehát a 2023-as évet kevésbé jellemezte. 

Lesz hallgatói ügyekért felelős rektorhelyettes. Ezt hogy értékeled? 

Ez is rektor úr egyik legfőbb célja volt, ami most megvalósulni látszik. Nagy Judittal együtt dolgoztunk a hallgatói életért felelős rektori munkacsoportban, amiben nagyon jó volt a hozzáállása. 

Azért jó ez a pozíció, mert szerintem az nehéz, amikor sok-sok emberrel kell egyszerre egyeztetnünk különféle hallgatói kérdésekben, és mindenhol kicsit más a hozzáállás. Viszont most Judit alá fog rengeteg ügy tartozni, ami nekünk fontos. Kiemelném itt a tanulmányi ügyintézést, amivel a mi megélésünk szerint azért vannak fennakadások. Lehetne gyorsabb, hatékonyabb és még hallgató barátabb. De egyéb olyan kérdések is ide tartoznak majd, mint a diákszervezetek erőforrásai. Tehát mindenképp olyan ügyek lesznek, amiben együtt kell működnünk, és már fel is vettük a kapcsolatot, és azon vagyunk, hogy a tavaszt minél intenzívebb együttműködéssel kezdjük meg. 

Hogy látod a HÖK és az egyetem vezetése közötti együttműködést, mennyire vagytok bevonva a folyamatokba?  

Szerintem egyrészt javult a nyitottság, nagyon involváltak vagyunk a bizottságokban, legyen szó a szenátusról, ahova javaslatokkal jövünk be, folyamatosan kommentáljuk, hogy mi történik. Részt vettünk az öt munkacsoportban is, ami az egyetemi stratégia finomhangolásáról szólt, és úgy tűnik, hogy a szenátusi létszámunk is növekedni fog. Szerintem az elmúlt évben jelentősen erősödött a HÖK pozíciója az egyetemen. 

Szerinted miért előnyös ez az egyetem számára, hogy ti is részt vesztek a döntési feladatokban? 

Szerintem jó az, hogyha van egy erős hallgatói hang is a döntések során, ugyanis ezek gyakran olyan döntések, amik alapvetően határoznak meg minket, hallgatókat pénzügyileg, tanulmányilag, vagy jólétben. Azt érzem, hogy egyre nagyobb hatással tudunk lenni ezekre az egyetemi döntésekre, legyen szó a legfelsőbb kuratóriumi szinttől a bizottsági szintig, és ez segíti azt, hogy a hallgatók jobban érezzék magukat az egyetemen, és a magukénak érezzék az egyetemet. 

A HÖK-ben történt vezetőváltással hogyan változott az irány, amit a HÖK képvisel?   

Nyáron volt egy nagyobb vezetőségváltásunk, ez egy elég komoly generációváltás volt. Sok olyan ember került egy-egy terület élére, akik lehet egy-két évvel fiatalabbak, mint korábban, abban a pozícióban, de mi ezt úgy alapoztuk meg, hogy tavaly tavasszal indítottunk egy belső vezetőképző programot. A generációváltás ellenére szerintem még jobbak is lettünk, még inkább kialakítottunk egy erős érdekképviseleti rendszert, egy belső rendszert, és közben meg az eseményeket és a közösségszervezést is szerintem profibban csináljuk, tehát tudtuk venni azt az akadályt, amit a generációváltás jelentett. 

Mit vártok a jövő évtől? Mik lesznek a legfontosabb ügyek, amiket képviselni szeretnétek?  

Az őszi félév arról szólt, hogy a különböző ösztöndíjakat korrigáltuk, rendeztünk. A tavasz már a legnagyobb ösztöndíjról fog már szólni, a Corvinus Ösztöndíjról, mert ez az a rendszer, ami leginkább befolyásolja a hallgatóknak az életét pénzügyileg, és szerintünk ezen javítani kellene. Más oldalról pedig szeretnénk még több közösségi eseményt szervezni, és ezen keresztül szeretnénk ugyanilyen erőteljesen a szakkollégiumokat és a diákszervezeteket támogatni. Továbbra is az lesz a stratégiai célunk, hogy ennek az értékét minél jobban erősítsük az egyetemen, és érvényt szerezzünk annak, hogy nem csak a tanulmányi átlag mondja meg, hogy milyen jó egy hallgató, hanem az is, hogy az egész egyetem alatt mit tesz ebbe bele. És így fogják magukénak érezni az emberek a Corvinust, hogy megbecsülik a különféle tevékenységüket. 

Vágólapra másolva
X
×