Távol-kelet-ázsiai biztonsági kérdések – A regionális biztonsági helyzet aktualizálása és annak jövője
_20240307132225_0.jpg)
Időpont: 2024-03-11 15:30-17:00
Helyszín: Corvinus Főépület E.3.303
Tagadhatatlan, hogy Oroszország ukrajnai inváziója, amely “erőszakkal változtatta meg a status quot”, valamint az Egyesült Államok és Kína nagyhatalmi versengése jelentős hatással van a biztonsági helyzetre és a védelmi struktúrára, nemcsak az Euro-Atlanti térségben, hanem az Indiai-Óceánon is. Ezenkívül a Közel-Kelet zűrzavara átterjedt a Vörös-tenger és a Perzsa-öböl régióira, befolyásolva a globális logisztikát és energiaellátást.
Ennek eredményeként különféle diskurzusok (narratívák) keverednek, például, hogy Kína megerősíti katonai erejét, és esetlegesen utánozhatja Oroszország katonai megközelítését Tajvan egyesítése érdekében; létrejöhet egy Kína-Oroszország-Észak-Korea „új tengely”; vagy a meglévő nyugati vezetésű világrendet felválthatja egy BRICS+ által vezetett új rend…
Ezen az előadáson az elemző, tárgyilagos gondolkodásmód eredményei kerülnek bemutatásra, amelyek objektív és empirikus elemzésen alapulnak, nem pedig az intuícióra épülnek, annak érdekében, hogy az említett diskurzusok (narratívák) során elkerüljék a kognitív elfogultságokat, mint például a sztereotípia, hozzáférhetőségi heurisztika vagy megerősítési torzítás.
Dr. Takashi HOSODA, a Institute of Intelligence Studies, University of Defence (Cseh Köztársaság) adjunktusa a Cseh Köztársaságban élő japán kutató. Kutatási területe – nemzetközi politikatudomány és biztonsági tanulmányok – magában foglalja a tengeri védelmet, a hibrid hadviselést a kognitív hadviselésre való fókusszal, a szövetségelméletet, valamint a nukleáris biztonságot egyaránt.
Legutóbbi tanulmánya a Sinopsis-nál, 2023 szeptemberében került kiadása, “Coexistence with an Irresponsible (super)power címen.