A Corvinus Egyetem vezeti a visegrádi országok policentrikus fejlődési lehetőségeit vizsgáló nemzetközi kutatást

A 2024-es év végén indult el a Corvinus vezetésével a Visegrád Alap által támogatott nemzetközi projekt, amely a közép-európai országok fejlődésének többközpontúvá válását vizsgálja a Wroclavi Egyetem, a kassai Pavol Pavol Jozef Šafárik Egyetem, és Dél-Csehországi Egyetem részvételével. A projekt vezetője Salamin Géza, a Fenntartható Fejlődés Intézet egyetemi docense, aki egyben a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke.
A ’Changing role of Secondary Cities in the Polycentric Development of Visegrad Countries’ (SECPOLYC) című projekt célja, hogy az országos másodlagos városai regionális fejlesztési szerepének feltárásával növelje a policentrikus fejlődés sajátosságainak és lehetőségeinek megértésével támogassa a visegrádi országokat egy gazdaságilag, társadalmilag is hatékonyabb, kiegyensúlyozottabb, és nem utolsósorban fenntarthatóbb fejlődési elérésében. Mind a négy országban erőteljes a fővárosok dominanciája a gazdasági teljesítmény, a legképzettebb munkaerő és az innovációs kapacitások térbeli eloszlásában. Ez a monocentrikus struktúra a fejlődés korlátját jelenti mind gazdasági értelemben, mind a fenntarthatóság és társadalmi esélyteremtés szempontjából. E szempontból második és harmadik szintű városi központok szerepét vizsgálja a projekt, workshop-ok, konzultációk és empirikus kutatás segítségével. A projekt keretében az érintett stakeholdereket megszólító workshopokra kerül sor az érintett országok legfontosabb másodlagos központjaiban. A tavaly decemberi Vroclav-ban tartott esemény után ezúttal a csehországi Brno-ban került sor eseményre Masaryk Egyetem Közgazdasági és Közigazgatási Karán.
Brno5 -Brno belső területeinek megújítása
A brno-i eseményen először a résztvevő kutatók előadásaira került sor. Salamin Géza a projekt vezetőjeként ismertette a projekt fő céljait, illetve bemutatta Magyarország folyamatait a policentrikus fejlődés szempontjából. Vladislav Novotný (Pavol Jozef Šafárik Egyetem) a szlovákiai, Robert Szmytkie (Wroclavi Egyetem) a lengyelországi Stanislav Kraft (Dél-Csehországi Egyetem) a csehországi folyamatokat mutatta be a témakör szempontjából. Az előadásokat követő diskurzusban a várostérség fejlesztéséért és tervezéséért felelős intézmények és kutatók vitatták meg a másodlagos pólusfejlődés és a metropolizálódás lehetőségeivel kapcsolatos tapasztalataikat és véleményüket. A szemináriumon és a szakmai diskurzuson összesen 21 stakeholder vett részt. A projekt céljai között szerepel az új generáció érzékenyítése és felkészítése a kérdéskör szempontjából, ezért 15 egyetemi hallgató is jelen volt az eseményen.
A magyar résztvevők és vendéglátónk Stanislav Kraft (középen)
Brno fontos város a policentrikus fejlődés szempontjából: 300 ezer fős lakossággal rendelkezik, agglomerációval együtt viszont már 700 ezer fő él a metropolis térségében, Csehország másodlagos központja, korábban német település. Jól szervezett tömegközlekedéssel, gazdag kulturális kínálattal, tágas parkokkal tud meghatározó központja lenni a tágabb régiónak. Korszerűen felújított, jól tervezett lakótelepei közösségi közlekedési eszközökkel is könnyen elérhetőek a belvárosból, miközben korábbi kereskedelmi és iparterületeit eredményesen tudja revitalizálni.
Jól tervezett és szervezett korszerű lakótelepek
A következő eseményre Kassán kerül sor 2025. november 12-14 között. A záró szeminárium Budapesten lesz 2026. tavaszán a Corvinus Egyetemen.
További információ: https://www.uni-corvinus.hu/ind/secpolyc/?lang=en
Fotók és beszámoló: Salamin Géza, Nagy Zsombor