Optimalizálási szeminárium V.

Átruházható hasznosságú kooperatív játékok (pre)nukleoluszának kiszámítása
2024.04.27. 06:27
1093. Budapest, Fővám tér
Belépési díj: pl. 4000/fő
Információ: +36 1 234-56-78 / marianna.eisenberg-nagy@uni-corvinus.hu

2021. április 15-én rendezik meg a Corvinus Institute for Advanced Studies keretei között működő Corvinus Centre for Operations Research (CIAS-CCOR) Optimalizálási szemináriumsorozatának ötödik előadását, melyen Dornai Zsófia (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, doktorandusz) magyar nyelvű előadása lesz hallható. Az előadás társszerzője Pintér Miklós, a CCOR munkatársa.

Az előadás az átruházható hasznosságú kooperatív játékok (pre)nukleoluszának kiszámításával foglalkozik. Huberman (1980) vezette be a lényeges koalíciók fogalmát, amely fogalom jelentősen megkönnyítheti a (pre)nukleolusz kiszámítását számítástudományi szempontból is. Huberman fogalma azonban csak az ún. kiegyensúlyozott kooperatív játékok esetében használható. Ebben az előadásban két, egymástól független általánosítását adjuk Huberman lényeges koalíció fogalmának tetszőleges átruházható hasznosságú kooperatív játékokra. A két új fogalom, a szűken lényegesség és az elsőrendben lényegesség, nem csak kiterjesztései Huberman fogalmának tetszőleges átruházható hasznosságú kooperatív játékra, hanem a kiegyensúlyozott kooperatív játékok esetében is valódi általánosítása annak.

Szervező: Eisenberg-Nagy Marianna