„Vitázik a világ fiatalsága“ országos disputadöntő a Corvinus DSG közreműködésével

Az állampolgárok vitakultúrája rányomja a bélyegét mind a társadalomra, mind arra, hogy hogyan épül fel egy országban a demokrácia. A „Vitázik a világ fiatalsága” egy középiskolás diákoknak szóló verseny, amely felhívja a figyelmet a vitakultúra szerepére és az oktatásba való integrálására.
A „Vitázik a világ fiatalsága” idei országos döntőjére 2026. május 29-én került sor a Gellért Campuson Puskás Zsuzsanna (Európai Bizottság) védnöksége alatt. Az eseményt a Közhasznú Hertie Alapítvány, a Hanns Seidel Alapítvány, a Hageni Távegyetem, a Konrad Adenauer Alapítvány, a Külföldi Iskolák Központi Hivatala (ZfA) és házigazdaként a Budapesti Corvinus Egyetem szervezte. A megmérettetés lehetőséget biztosított a diákoknak arra, hogy bizonyosságot tegyenek retorikai képességeikről, megalapozott szakmai ismereteket szerezzenek, és meggyőzően képviseljék saját véleményüket. A négy döntős a „Be kellene-e tiltani a 16 év alatti fiatalok közösségimédia-használatát Magyarországon?” központi kérdést vizsgálta mind pro, mind kontra nézőpontból. A disputát Tóth Luca Eszter (a Budapesti Osztrák Iskola diákja, a pro oldal mellett érvelt) nyerte. A második helyezett Sekovanic Vera (a budapesti ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium diákja, a kontra oldalon helyezkedett el) lett. Ők fogják képviselni Magyarországot a következő fordulóban Berlinben, ahol több mint 17 európai országból érkező fiatalok gyűlnek össze, hogy németül vitassanak meg aktuális politikai és társadalmi kérdéseket.
A „Vitázik a világ fiatalsága“ 2001-ben indult Németországban az akkori szövetségi elnök kezdeményezésére és védnöksége alatt. Azóta a kezdeményezés globálissá vált három kontinenst (Európát, Amerikát és Ázsiát) felölelve. Megteremtette és megerősítette a vitakultúra alapjait azáltal, hogy elősegíti azokat az alapvető kompetenciákat, amelyek az oktatás, a társadalom és egy élő demokráciát felmutató jövő számára szükségesek. Ezek közé tartozik az analitikus képesség, a retorika, a kritikus gondolkodás és a kölcsönösen előnyös együttélés érdekében a tisztességes interakció. Ennek következményeként számos fiatal köteleződött el a demokratikus részvétel, az állampolgárrá történő nevelés és a vitakultúra előmozdítása mellett. A program rámutat arra, hogy hogyan lehet érvek és ellenérvek cseréjével, figyelmes hallgatással és tiszteletteljes vitával eljutni egy probléma legjobb megoldásához.
