Oxfordi viselkedéskutató, Corvinus-alumnus volt az egyetem vendége

A patriarchátus természetrajza címmel jelent meg Dávid-Barrett Tamás evolúciós viselkedéskutató könyve, amelyben azt vizsgálja, hogyan alakultak a nemi normák a világ különböző kultúráiban és történelmi korszakaiban. A könyv az evolúciós antropológia szemszögéből veszi sorra a patriarchális rendszerek kialakulását és fennmaradását, izgalmas betekintést nyújtva abba, hogyan formálják társadalmainkat a biológiai és kulturális tényezők.
„A kutatásaim során rájöttem, hogy a társadalmi nemből eredő egyenlőtlenségek merőben különböző természetűek, mint más társadalmi egyenlőtlenségek. Minden kultúra másképpen szabályozza a nőkre és férfiakra vonatkozó normákat. Számomra nagyon érdekes tudományos kérdés volt, hogy milyen tényezők szabályozták a patriarcháta rendszereket különböző kultúrákban és társadalmi korokban” – felelte Dávid-Barrett Tamás arra a kérdésre, hogy kutatóként miért éppen a patriarchátus természete foglalkoztatta.
A Corvinuson a 90-es évek elején matematikai közgazdaságtant és nemzetközi kapcsolatokat hallgató Tamást több évig mentorálta Csányi Vilmos etológus. Elmondása szerint rendszeres beszélgetéseik terelték őt a kutatói pálya irányába. Az értelmes fiatalra az egyetem akkori rektora is felfigyelt, és egy ösztöndíj révén két évig Cambridge-ben hallgathatott közgazdaságtant. Mielőtt tudományos pályára lépett volna, egy fejlődő gazdaságokra szakosodott kutatási tanácsadó céget vezetett. A 2000-es évek elején 35 ország állapotváltozásait követték nyomon, 2005-ben előre jelezték a közelgő globális gazdasági válságot, ám akkor még senki sem hitt nekik.
Ezután fordult érdeklődése az evolúciós viselkedéskutatás irányába, mert, mint mondta, „kíváncsi volt rá, hogy milyen evolúciósan determinált tényezők irányították és irányítják sokszor a mai napig az egyes társadalmi rendszerek működését.”
A patriarchális rendszerek évszázadokon keresztül való tartós fennállása a legtöbb kultúrában például kimutathatóan köthető a család vagyonának védelméhez, a születésszabályozáshoz, illetve az utódok jogainak védelméhez.
A könyv megírása során Dávid-Barrett Tamás számára az volt a legnagyobb kihívás – és a mai napig ezzel kapcsolatban kapja a legtöbb kritikát – hogy Nagy-Britanniában élő, középosztálybeli heteroszexuális férfiként kutatva a témát mindvégig tárgyilagosan és értéksemlegesen tudjon írni róla.
„Megszámolni sem tudom, hogy a brit szerkesztőmmel hányszor mentünk át újra és újra a könyv minden mondatán azért, hogy abszolút politikamentes legyen a végeredmény, és kizárólag tudományos szempontból vizsgáljuk a patriarchátus jelenségét” – mesélte a beszélgetésen Tamás a könyv megírása közben felmerült kihívásokról.
A patriarchátus természetrajza magyar nyelven az Open Books kiadásában jelent meg.