Ugrás a fő tartalomra
Vissza2025.07.08.

Bitek, bájtok és a brutális fogyasztás – fókuszban a digitális transzformáció energiaigénye

A Budapesti Corvinus Egyetem adott otthont a digitális átalakulásának fenntarhatóságát vizsgáló szakmai fórumnak.
Budapesti Corvinus Egyetem

A Budapesti Corvinus Egyetem Gellért Campusa adott otthont a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ) Digitális Transzformáció szakmai fórumának. A nyár eleji esemény középpontjában a digitális átalakulás – kiemelten az új technológiák és a mesterséges intelligencia – növekvő energiafogyasztása és ennek kezelése állt. 

„A téma nemcsak az emelkedő költségek, hanem a fenntarthatósági szempontok miatt is kiemelten aktuális” – mondta Dr. Fehér Péter, a Corvinus Nemzetközi Kapcsolatokért Felelős Vezetője, az esemény házigazdája. „Azt látjuk, hogy az adatközpontok, a digitális átalakulás és a mesterséges intelligencia felhasználása jelentősen növeli a globális energiafogyasztást – a World Economic Forum előrejelzése szerint csak az adatközpontok fogyasztása 2030-ra akár 160%-kal is nőhet, ha nem avatkozunk közbe.” 

Szabó Viktor, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára (Corvinus alumnus) előadásában bemutatta, hogy az energiapolitika jövőképében az ellátásbiztonság és a megfizethetőség mellett a növekvő igények kezelése és a fenntarthatóság biztosítása is kulcsfontosságú. A tudatos menedzsmenthez és döntésekhez elengedhetetlen a valós idejű megfigyelési és beavatkozási képességek kiépítése. E célt szolgálja a Független Energetikai Adatközpont Zrt. létrejötte, amely az energetikai és klímapolitikai célkitűzések adatalapú támogatását segíti. 

Gazdag Ferenc, a VISZ alelnöke előadásában rámutatott: az energiafogyasztásban nemcsak az informatikai eszközök, hanem az adatközpontok hűtése, a szünetmentes tápegységek és a hálózati eszközök is jelentős szerepet játszanak. Az energiahatékonyság érdekében többféle megoldás jöhet szóba: a gépészeti és infrastrukturális fogyasztás optimalizálása, a távközlési rendszerek fejlesztése, az alkalmazások újraírása, az adatfelhasználás ésszerűsítése, valamint a maradék hőenergia hasznosítása irodák és lakóépületek fűtésére vagy használati melegvíz előállítására. 

Az eseményen Dr. Borbásné Szabó Ildikó, a Corvinus Egyetem egyetemi docense az informatikai kihívásokon túl a szervezeti működés hatásaira is rávilágított. 
„Kutatásunk feltárja, hogy ha a szervezetek a megtervezettől eltérően hajtanak végre folyamatokat, az hogyan növeli az informatikai erőforrás-felhasználást és ezáltal a környezeti terhelést. Fontos kérdés, hogy az egyre több és több mesterséges intelligencia alkalmazás segítségével alakítsuk-e át a folyamatainkat a költséghatékonyság jegyében vagy az IT energiahatékony felhasználását is figyelembe vegyük-e a folyamatok optimalizálásakor.” – emelte ki. 

A fórum résztvevői egyetértettek abban, hogy szükséges a folyamatok és a digitális megoldások energiaszempontú optimalizálása, és bíznak abban, hogy a technológiai fejlődés energiatakarékosabb megoldásokat hoz. A panelbeszélgetés során hangsúlyozták: az energia tudatosabb, költséghatékonyabb felhasználása csak a működési szokások megváltoztatásával érhető el. Ez azonban nemcsak informatikai, hanem üzleti és vezetői feladat is – a teljes szervezetre kiterjedő szemléletváltás szükséges. 

A Budapesti Corvinus Egyetem a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének tagja. 

Vágólapra másolva
×