Ugrás a fő tartalomra

Családi vállalkozások professzionalizációja

Megtanítjuk, hogyan tedd profivá a családi vállalkozásodat!

A képzés célja, hogy a családi vállalkozásból érkező résztvevők (előd és/vagy utód, további családtagok) a lehető legrövidebb idő alatt megismerkedjenek a professzionalizáció részterületeivel, és saját vállalkozásukban professzionalizációs programot tudjanak elindítani. További cél, hogy a résztvevők helyzetjelentést és konkrét tanácsokat kapjanak a saját vállalkozásukról:  mik azok a részterületek, amelyekben erősek, és amelyekre építeni tudnak, és melyek azok, amelyekben gyengébbek, ezért fejlesztésre van szükségük.

A képzésünk tökéletes azoknak, akik...

családi tulajdonban álló vállalkozások alapítói, tulajdonosai, jelenlegi vagy potenciális felső- és középvezetői. Képzésünkre rajtuk kívül várjuk azok jelentkezését is, aki külső szakértőként, tanácsadóként, coachként stb. folyamatosan segítik egy-egy családi vállalkozás sikeresebb működését, vagy akik a hazai magánvállalkozásokat kiszolgáló tágabb ökoszisztéma részeként (bankárok, ügyvédek, adószakértők, tranzakciós szakemberek) rendszeresen kapcsolatba kerülnek családi vállalkozásokkal.

Kérdés esetén írj a felnottkepzes@uni-corvinus.hu e-mail címre.   

Képzésinformációk

A képzés vezetője: Dr. Drótos György  

A képzés oktatói:  

  • Dr. Drótos György  
  • Dr. Kárpáti Soma  
  • Szabó Krisztofer  

Képzés hossza:

  • Két nap (1×10 tanóra + 1×8 tanóra = 18 tanóra).  
  • Egy tanóra 45 perc, a képzést kilenc 90 perces idősávban tartjuk, köztük szünetekkel.  

Képzés nyelve: magyar  

Képzés időpontja: 

  • 2025. május 8. 09:00-17:00
  • 2025. május 9.  09:00-15:00

A képzést a megfelelő számú jelentkező esetén indítjuk el. 

Az oktatás jelenléti formában történik. 

Budapesti Corvinus Egyetem

Early bird jelentkezés esetén
2025. március 23-ig

162 000 Ft / félév

Budapesti Corvinus Egyetem

Normál jelentkezés esetén
2025. április 27-ig

191 000 Ft / félév

A szak tanterve

  1. óra
    Bevezető: családi vállalatok professzionalizációja, utódlás, generációváltás: fogalmi tisztázások, szakirodalom bemutatása, elméletek tisztázása (Interaktív feladat a saját vállalkozásuk bemutatásáról, aktuális helyzetükről.)  
  1. óra
    A családi vállalatok professzionálissá válásának részterületei bevezető: fogalmi tisztázások, szakirodalom bemutatása, elméletek tisztázása (Interaktív feladat, ahol a résztvevők elmondják a saját megértésüket, hogy mit jelent a professzionalizáció a vállalatuk esetén.) 

A professzionalizáció dimenzióknak bemutatása  

  1. óra
    A vezetők és a munkaerő professzionálissá válása: családtagok és munkatársak képzése, külső szakemberek és profi vezetők felvétele, tanácsadók megbízása stb.  
  1. óra
    A vállalatirányítás, az üzleti és funkcionális területek professzionalizációja: dokumentált stratégia; szabályozott szervezet; fejlett pénzügyi, controlling, marketing, HR stb. megoldások; integrált vállalatirányítási rendszer stb.  
  1. óra
    Az egyes dimenziókat frontálisan és strukturálisan is megértik a résztvevők, az elmélet megismertetését követően a saját vállalatukra kell alkalmazni a megismerteket: 
    • Azonosítani, hogy az ő területükön mit jelent.  
    • Azonosítani a vállalat jelenlegi gyengeségeit és erősségeit a professzionalizáció dimenzió mentén.  
    • Minden egyes dimenzió végén önreflexió és „lessons learned” blokk.  
    • Egy „mini projekttervet vagy akciótervet” készíteni az azonosított gyengeségek csökkentésére, erősségek kihasználására a képzés végére.  
  1. óra
    Professzionális üzleti és munkakultúra: külső megjelenés és kommunikáció, nemzetközi kapcsolatok, teljesítményelv, adatvezérélt működés. 
  2. óra
    A tulajdonos család és a vállalat kapcsolatának professzionálissá válása I.: családi alkotmány, családi tanács, utódlási terv stb. 
  3. óra
    A tulajdonos család és a vállalat kapcsolatának professzionálissá válása II.: utódlási terv stb. 
  4. óra
    Összegzés: A professzionálizáció dimenzióinak gyakorlati alkalmazása. 
    • Potenciálisan a résztvevők prezentálják az elkészített „mini projekt vagy akciótervüket”, amely értékelésre kerül a professzionalizáció elméleti és gyakorlati aspektusából.  
    • A csoport tagjai egymásnak is adnak visszajelzést, így fontos, hogy megvalósul a közös tanulás, tudásmegosztás. 

Szakfelelősi köszöntő

Üdvözöllek a Családi vállalkozások professzionalizációja képzésen.

A képzésen a családi vállalkozások professzionalizációjának nemzetközileg ismert és a gyakorlatban is bizonyított modellje alapján szisztematikusan tekintjük át azokat a részterületeket, amelyek fejlesztést igényelhetnek. A résztvevők vállalkozásaik gyors diagnózisát követően egyéni akcióterveket készítenek, amelyeket az oktatók és a csoport többi tagjai közösen véleményeznek.  

A képzés elvégzése után megszerzett kompetenciák...

A képzés célja a szisztematikus gondolkodás kialakítása, különösen annak megértése, hogyan érdemes a családi vállalkozásunkról gondolkodni. A résztvevők megismerik a családi vállalkozások professzionalizálódásának különböző részterületeit, amelyek támogatják a saját vállalkozásuk tudatos fejlesztését. 

A képzés során nemcsak a professzionalizáció alapvető területeit sajátítják el, hanem képessé válnak azonosítani a saját vállalkozásuk vagy munkahelyük szempontjából releváns dimenziókat. Emellett összekapcsolják a gyakorlati tapasztalataikat az elméleti tudással, ezzel megteremtve egyéni fejlődési útjukat a professzionalizáció felé.

Oktatóinkról

Budapesti Corvinus Egyetem

Dr. Drótos György

Közel három évtizedes párhuzamos egyetemi és vezetői tanácsadói karrier után Prof. Dr. Horváth Péter felkérésére elkészítette a Corvinus Családi Vállalatok Központ megvalósítási tervét. A kezdetben két német alapítvány által finanszírozott Központot megalakulása óta, 2017-től vezeti. Az elmúlt években a Központ két-két éves programok keretében elvégezte a hazai családi vállalatok reprezentatív felmérését, illetve elemezte utódlásuk helyzetet. Jelenleg pedig a professzionalizációjuk vizsgálata zajlik. A Központ főként e kutatások révén számos hazai és nemzetközi tudományos publikációt, illetve gyakorlati ajánlást jegyez, valamint két munkatársa is sikeresen védte meg az e témakörben írt doktori értekezését. További négy doktori disszertáció elkészítése folyamatban van.

Budapesti Corvinus Egyetem

Dr. Kárpáti Soma

2024-ben szerzett doktori fokozatot a Gazdálkodástani Doktori képzés stratégiai menedzsment specializációján, a Budapesti Corvinus Egyetemen. Doktori témája a családi vállalatok professzionalizációja és versenyképessége. Jelenleg a stratégiai menedzsment tanszék munkatársa, valamint a Családi Vállalatok Központ tagja. Akadémiai jelenléte mellett aktívan dolgozik a versenyszférában is, éveken át menedzsment-tanácsadóként dolgozott és hazai családi vállalatoknak adott tanácsot, valamint multinacionális vállalatoknak (magyar és nemzetközi) egyaránt. Oktatási és kutatói tevékenysége mellett jelenleg a Unisys Corporation szenior változásvezetési tanácsadója.

Budapesti Corvinus Egyetem

Szabó Krisztofer

Szakmai munkássága során már fiatalon elkezdett foglalkozni a családi vállalkozásokkal, melyhez korábbi Svájcban töltött egyetemi tanulmánya adott kiváló alapot, és hasznosítja az ott megszerzett tudást a gyakorlati életben és az oktatásban egyaránt. A (családi) vállalkozói gyakorlati tapasztalatait beleépíti az egyetemi előadásaiba is, összekapcsolva azokat az elméleti aspektusokkal. Jelenleg a Vállalkozásfejlesztés és -menedzsment Tanszék egyetemi tanársegédje, kutatási témája során a családi vállalkozások és a vállalkozói motiváció kapcsolatát vizsgálja, továbbá tagja a Corvinus Családi Vállalatok Központnak. Fontosabb oktatott kurzusai közé tartoznak alap- és mesterszakos, szakirányú továbbképzéses tárgyak is, vállalkozásindítás, vállalkozásfejlesztés és családi vállalatok témában.

Vágólapra másolva
×