Fiatalok a döntéshozatalban: A Fenntartható fejlődési célok és a következő generáció szerepe

Az ABOVE Ifjúsági Szervezet által rendezett eseményen Deli Daniella klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár, Ürge Boróka, Magyarország 2024-es ifjúsági klímaküldöttje, Brimo Widad Magyarország 2024-es Senior ENSZ Ifjúsági Küldött és Wettstein Annamária, az ENSZ idei magyar senior ifjúsági küldöttje osztották meg tapasztalataikat és gondolataikat a fenntarthatóság aktuális kihívásairól. A beszélgetést Csordás Tamara az ABOVE Ifjúsági Szervezet képviseletében moderálta.
A Fenntartható fejlődési célok (Sustainable Development Goals – SDG-k) az ENSZ által 2015-ben elfogadott globális keretrendszert alkotják, amely 17 átfogó és 169 konkrétabb célt foglal magában. Ezek célja, hogy 2030-ig elősegítsék egy igazságosabb, zöldebb és befogadóbb világ megteremtését. Az SDG-k különlegessége, hogy egyszerre kezelik a társadalmi, gazdasági és környezeti kihívásokat, és hangsúlyozzák, hogy ezek csak széles körű együttműködéssel valósíthatók meg.
A panelbeszélgetés egyik visszatérő kérdése az volt, hogy reális-e egyáltalán elérni a 2030-as célokat. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az előrehaladás lassú, a globális eredmények pedig egyszerre pozitívak és adnak okot az aggodalomra, az SDG-k teljesítése pedig kezdettől fogva nem megvalósítható. Ahogy Wettstein Annamária fogalmazott: „2015-ben azt tűztük ki, hogy gyökeresen megváltoztatunk mindent, ami nem realisztikus, és ugyan nagy az idő nyomása, de őszintének kell lenni abban, hogy mennyit tud megváltoztatni egy ember a saját életében.”
A fenntarthatósági párbeszédben egyre gyakrabban jelennek meg a fiatalok, viszont Brimo Widad szerint gyakran csak kipipált pontok a meghívotti listán, ahelyett, hogy valóban meghallgatnák őket. Megosztotta tapasztalatait arról, hogy a fiatalok jelenléte sokszor csak szimbolikus, ráadásul az ifjúsági részvétel zömében önkéntes alapú, ami hosszú távon anyagilag és mentálisan is megterhelő. Ezért szerinte ahelyett, hogy arra várunk, hogy „felülről” szólítsanak meg, helyi szinten kell kezdeményezni. Hozzátette, hogy az a legfontosabb, hogy a fiatalok tisztában legyenek a témával, és minél jobban tájékozódjanak róla. Hangsúlyozta, hogy nem várható el senkitől, hogy azonnal mindent megváltoztasson az életében, viszont a fiatalok könnyebben tudnak alkalmazkodni, így ha apró módosításokat vezetnek be a mindennapjaikban, akkor észrevétlenül elindíthatják a változást.
Deli Daniella helyettes államtitkár a klímaszorongással és a folyamatos katasztrófákról szóló hírekkel kapcsolatban kifejtette, hogy a média túl sokszor sötét képet fest, ez pedig bénítólag hat az emberre. Meglátása szerint ez ugyanúgy kontraproduktív a fenntartható fejlődés népszerűsítésében, mint a radikális klímavédő csoportok és a hangos tiltakozások, mivel úgy véli, hogy egy fiatal a legtöbbet azzal tudja tenni, ha nem rendel Temuról és Sheinről. Hozzátette továbbá, hogy a döntéshozók sokkal jobban értékelik a konstruktív párbeszédet és a szakmai felkészültséget, mint azt, ha az érintett csoportok elvárják, hogy megkeressék őket.
Ürge Boróka a gondolatmenetet folytatva elmondta, hogy fontos, hogy a fiatalok egymás között, családjukban és közösségeikben is beszéljenek ezekről a kérdésekről, inkább a tendenciák pozitív oldalát és a lehetőségeket figyelembe véve. Tetteikben pedig válasszák ki, hogy mivel tudnak hozzájárulni a fejlődéshez, hiszen „nem tudsz az összes fronton harcolni” – fogalmazott. A valódi változás ott kezdődik, ha megtaláljuk azt a területet, ahol mi magunk a legtöbbet tudjuk hozzátenni.
A beszélgetés végén a panelisták több tanácsot is megfogalmaztak a fiataloknak. Deli Daniella azt emelte ki, hogy ha tényleges változást szeretnének, akkor tanuljanak és lépjenek be a döntéshozók világába, hogy belülről formálhassák a rendszert. Brimo Widad arra biztat mindenkit, hogy találjon egy mentort, akire felnéz, és aki támogatja az első lépésekben. Zárásként Wettstein Annamária azt emelte ki, hogy a lehetőségek sokszor azoknak nyílnak meg, akik keresik őket, és „nem kell mindent tökéletesen csinálni ahhoz, hogy hatással legyünk a világra”, mivel a változás kis lépésekből áll.