Technológiai eszközökkel támogatott kreativitás

Kapcsolódó hírek

Kapcsolódó események

corvinus-c-belso-001

Az esettanulmányok és egy másik cikkben publikált, mintegy hatszáz tudományos közlemény eredményeinek elemzése alapján hat, informatikai eszközökkel támogatott kreativitás fejlesztő stratégiát azonosítottunk, amelyek elterjesztésre érdemesek: kreatív megoldásokat előhívó, nyitott feladatok; alkotás (pl. tudományos vizualizáció, konstruálás, tervezés, modellezés stb.) digitális eszközökkel; alkotófolyamatok mentorálása a munkafolyamatok tanári követését elősegítő alkalmazások segítségével; csoportmunka digitális kollaboratív eszközökkel; sokféle kommunikációs csatorna használata az alkotás során; és az alkotó folyamatot nyomon követni képes értékelő eszközök alkalmazása. A tanárok ezeket a digitális kreativitás-fejlesztő módszereket jónak és fontosnak tartják, de képzésük során és az iskolában dolgozva kevés segítséget kapnak az alkalmazásukhoz. A számítógéppel segített tanulási környezet tehát alkalmas az alkotóképesség fejlesztésére, ha a tanár esélyt kap ezek megismerésére és alkalmazására.

Prof. Dr. Kárpáti Andrea, az MTA doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetének egyetemi tanára, az MTA doktora. Az UNESCO Chair for Multimedia in Education és a Vizuális Kultúra Kutatócsoport vezetője. Az Európai Vizuális Műveltség Hálózat kutatói közösség alapító tagjaként részt vett az Európai Vizuális Kompetencia Framework kialakításában. Kutatási területei: a vizuális képességek fejlődésének vizsgálata (gyermekrajz és az ifjúsági szubkultúrák képi nyelve) hagyományos és digitális médiumokban, a vizuális tehetség felismerése és gondozása, kompetencia alapú képességmérés. Jelenleg a HORIZON2020-as kutatási programban hét ország részvételével zajló, „Acting on the Margins: Arts as Social Sculpture (AMASS, magyarul: „Művészetpedagógia a társadalom perifériájára sodródottakért”) című kutatás magyar munkacsoportjának vezetője.

Prof.Dr. Kárpáti Andrea andrea.karpati@uni-corvinus.hu Kommunikáció és Szociológia Intézet
Egyetemi tanár / Professor
Közraktár u. 4-6, 323