A
fogyatékkal élő hallgatók szervezett támogatása jelentős múltra tekint
vissza Egyetemünkön. 2004 óta létezik az egyetem fogyatékos ügyi szabályzata és
a Diáktanácsadó Központ irányítása alatt működő fogyatékos ügyi koordinátori
rendszer, amely szervezte és működtette a fogyatékkal élő hallgatók
tanulmányainak támogatási szisztémáját.
2020.szeptember 1-től megújult a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányi esélyegyenlőségét biztosító egyetemi szabályzat, amely kiterjed a hallgatókat érintő tanulmányokra, oktatásszervezésre, beilleszkedésére, kollégiumi elhelyezéssel kapcsolatos ügyekre, rekreációs és közösségi tevékenységekre.
Emellett létrejött a Hallgatói Szolgáltatáson belül szakemberekből álló Hallgatói Támogatási csoport. A közösség egyik célja, hogy egyenlő hozzáférést biztosítson a hallgatónak a tanulmányaihoz és támogatást nyújtson a képzésük sikeres elvégezésében.
Jelenleg 72 fogyatékossággal élő hallgató szerepel az egyetemi nyilvántartásunkban (70 magyar hallgató és 2 külföldi) A 70 magyar hallgató közül 2-en a székesfehérvári Campuszon tanulnak. Ez a létszám , nem eállandó, mivel függ a hallgató pillanatnyi élethelyzetétől, a szakvélemények érvényességétől, illetve a diagnosztizált állapotoktól.
A támogatás célja, hogy az egyenlő bánásmódnak megfelelően biztosítsa elsősorban a zökkenőmentes tanulást, bátorítsa és segítse a külföldi csereprogramok részvételére az érintett hallgatókat, támogassa a karrierútjuk elkezdésében őket, valamint elősegítse a minél nagyobb mértékű beilleszkedésüket mind a budapesti, mind a székesfehérvári Campuson.
Erre
szolgálnak a tanácsadások, különböző programok és intézkedések a
képzésük során. Az inkluzív szemlélet kialakításának segítésével és
terjesztésével a speciális szükségletű hallgatók is ugyanúgy részt vehetnek
és élvezhetik az egyetemi életet. A konzultációk során
történik meg az igények felmérése, amely arra szolgál
és fókuszál, hogy ezeket az igényeket minél
nagyobb mértékben biztosítsuk számukra.
További cél az akadályok és hátrányok minimalizálása, a hatékony igényfelmérés és az igény érvényesítése mellett olyan körülmények biztosítása, amelyek lehetővé teszik számukra a tevékenységek nagy részének elvégzését. Ennek elősegítésére szolgálnak az
Ezeken túl egy sokaknak életkönnyítő egyetemi szolgáltatás is helyet kapott a Budapesti Campuson. A speciális szükségletű hallgatók számára rendelkezésre áll egy pihenőszoba, amely azt a célt szolgálja, hogy a kényelmesen berendezett helyiséget a fogyatékkal élő, vagy tartósan beteg (cukorbeteg, transzplantált stb.) hallgatók, valamint kisgyermekes szülők, várandós anyukák használhassák. A szoba alkalmas rövid pihenésre, kisgyermekek ellátására, vagy gyógyszerszedés diszkrét és higiénikus megvalósítására.
Az érintettek jelenleg a fogyatékosságügyi koordinátornál a disability@uni-corvinus.hu e-mail címen előzetes bejelentkezést követően vehetik igénybe a szobát.
A jövőben szeretnénk kialakítani egy olyan foglalkoztatási rehabilitációs rendszert az egyetemen, amely elősegítheti a tanulás-karrier átmenetet ezen hallgatóknál.
Módszertani fejlesztésekkel, információnyújtással és terjesztéssel területi szakemberek (HR coach szakemberek, szaktrénerek) bevonásával gondoljuk mindezt megvalósíthatónak az ideális “a megfelelő ember - a megfelelő helyre” szemlélet jegyében, amely a munkamódszerekre és az életritmusra koncentrálva szakmai egyeztetésekkel járulna hozzá és támogatná a megváltozott munkaképességű személyek elhelyezkedését.
A rendszer célirányosan egy modellprogramon keresztül vezethetné a hallgatót
a vágyott állásig, amellyel javítaná az információáramlást a szereplők között, csökkentené a rendszerben lévő pontatlan folyamatokat és gyenge pontokat, mint például a kommunikációs problémákat, érdekviszonyokat, területi elhelyezkedést, versenypiaci kompetenciák összehangolását. Erősítené a nyomon követési rendszert, hallgatói- és civil szervezetek együttműködésével pedig elérhető lenne egy teljeskörű mentorálási program.
Továbbra is fontos szemlélet az inkluzív tanulás, inkluzív munkahely kialakítása. A Hallgatói Támogatási csoport esélyegyenlősséggel foglalkozó munkatársa a későbbiekben is arra törekszik, hogy minél több társadalmi réteghez eljusson a fogyatékossági tudás és az esélyegyenlőség fontossága.
Amennyiben a témával kapcsolatban kérdésed merülne fel, keresd bátran szakértő kollégánkat Rózsa Melindát a melinda.rozsa@uni-corvinus.hu