Két motiváció miatt jelentkeznek hozzánk a hallgatók szakirányú továbbképzésre. Sokan saját szakmájukban szeretnék elmélyíteni tudásukat, legalább ugyanennyi hallgató esetében karrierváltás vagy karrier kiegészítés a cél, ekkor új diszciplínát szeretnének elsajátítani. A jelenlegi szakjainkkal mindkét igényt tudjuk teljesíteni – mondja Fehér Péter, a Corvinus szakirányú továbbképzésekért felelős dékánja a beszélgetésünk elején.
Amikor diplomások visszaülnek az iskolapadba
A Budapesti Corvinus Egyetemen szakirányú továbbképzések esetében is nagyon változatos kínálatból választhatnak a hallgatók, a 2020/21-es tanévre összesen 27 képzést hirdettek meg, kezdve az Energiagazdálkodási szakközgazdásztól a Kulturális Turisztikai Menedzseren át egészen az Orvos-közgazdászig.
A folyamatosan változó piaci igények miatt minden tanévben változik, milyen szakot indítanak el, az egyetem feladata, hogy folyamatosan figyelje a trendeket.
Amikor megalapítottuk a Vállalati belső és vezetői coach képzést, vagy az Üzleti adatelemző képzést nem gondoltuk, hogy ennyire népszerűek lesznek. Természetesen a munkakörök népszerűvé válására nem volt ráhatásunk, de időben léptünk, amikor láttuk, hogy nő a kereslet ilyen képzések iránt – mondja Fehér Péter, majd hozzáteszi, hogy nagyon nehéz megjósolni, 5 év múlva milyen továbbképzések szerepelnek a kínálatban, biztosan lesznek olyanok, amit most még el sem tudnánk képzelni.
Állandó az igény az önálló diszciplínát közgazdasági tudással kiegészítő képzésekre, ilyen a Mérnök-közgazdász, az Orvos-közgazdász vagy a Jogász-közgazdász képzésük. A céljuk pont annyi közgazdasági tudást átadni a diákoknak, amelyre éppen szükségük van a saját területükön. „Olyan nézőpontot szeretnénk biztosítani a hallgatók számára, amire eddig nem volt rálátásuk: jobban tudjanak szót érteni a könyvelővel, ki tudják maguknak szűrni egy eredménykimutatásból a számukra legfontosabb számokat. Nem a Makroökonómia II-nél kezdjük a tananyagot.”
Nyitottak minden tárgyalásra, akkor is indítanak új szakot, ha olyan erős piaci igény mutatkozik rá, mint a székefehérvári kampuszon induló Iparvállalati műveleti közgazdász képzés esetében.
A környékbeli vállalatok nagyon direkt igényt fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy szükségük lenne ilyen szaktudásra, de sehol sem áll rendelkezésre ilyen képzés. Így ebben az esetben a képzés díját a cégek fizetik, a munkavállaló pedig jól jár, hiszen piacképes tudást szerez, közben pedig karrier szempontból is lesz lehetősége előrelépésre.
A képzések jellemzően 2-4 félév hosszúságúak, mindegyik tandíjköteles, azonban ahogy a fenti példa mutatja, arra is akad példa, hogy a munkahely vállalja alkalmazottjának képzési költségeit.
Jönnek, kérdeznek, fejlődni akarnak
Fehér Péter szerint lényeges különbség van a Bsc és Msc képzések, valamint a szakirányú továbbképzések között, és ennek az órákon is érezhető hatása van. A hallgatók erős szaktudással érkeznek, céljuk, hogy az itt megszerzett ismereteket a gyakorlatban is kamatoztassák. Éppen ezért rengeteg kérdést és konkrét felvetést hoznak a munkahelyeikről, amire megoldást is várnak a képzéstől.
Máshogy kell felkészülni oktatóként ezekre az órákra, mert a hallgatók nagyon aktívak és felkészültek. Gyakori, hogy csak úgy záporoznak ránk a kérdések. Ráadásul a megszerzett tudást szeretnék is átültetni gyakorlatba, így az is elképzelhető, hogy amit az egyik héten megtanítanak, a következő héten a hallgató a gyakorlatban kipróbálja.
Közvetlen kapcsolat alakulhat ki oktató és hallgató között, ráadásul a tanár sok esetben tanácsadóként segít, hiszen az órákon és a szünetekben is konkrét helyzetekről esik szó, szinte olyan, mintha kisebb esettanulmányokon keresztül adná át az oktató a tananyagot.
Velem is fordult elő olyan, hogy a hallgató szünetben odajött hozzám, és a tanácsomat kérte, hogyan lehet az általam mesélt általános szabályt átültetni az ő cégére. Ilyen gyakran előfordul.
A koronavírus járvány is bőven adott témát az órákra, hiszen számos területen kellett teljesen új helyzeteket megoldani a turizmustól kezdve egészen a logisztikáig.
Újabb irányok: adat minden mennyiségben és több sport
Az utóbbi időszakban egyértelműen látszik, hogy a munkavállalóknak alkalmazkodniuk kell a gyorsan változó munkaerőpiachoz, és akkor maradnak versenyképesek, ha lépést tartanak a folyamatos innovációkkal, új technológiákkal, módszerekkel.
Ősztől már idegen nyelvű képzéseket is indítanak, amelyek részben online, részben személyes részvétellel történnek majd. Szintén újonnan induló képzés az Adatvezérelt ellátási lánc, és várhatóan a big data-ra épülő képzések idővel más területeken is megjelennek.
További újdonságként sporttal kapcsolatos üzleti és menedzsment képzést is szeretnének indítani olyanoknak, akik jelenleg is a területen dolgoznak, de szeretnének professzionálisan hozzáállni az üzleti kérdésekhez és szeretnék jobban átlátni a menedzsment folyamatokat.