Corvinusos olimpiai bajnokok

Június 23-án ünnepeljük az olimpia világnapját. Ennek apropóján összegyűjtöttük azokat a hallgatóinkat, akik aranyérmet szereztek az olimpiai világjátékokon.

Kovács Pál Ádám (Debrecen, 1912. július 17. – Budapest, 1995. július 8.) hatszoros olimpiai bajnok vívó, sportvezető, és honvédtiszt volt. 1936-tól kezdődően öt nyári olimpián vett részt és összesen hat arany és egy bronzérmet nyert. Ezzel máig ő az olimpiák történetének egyik legeredményesebb kardvívója.

Dömötör Zoltán (Budapest, 1935. augusztus 21. – Budapest, 2019. november 20.) olimpiai bajnok magyar vízilabdázó és úszó, valamint edző volt. Az Újpesti Dózsa játékosaként három olimpián vett részt. 1960-ban Rómában a harmadik helyezett csapat tagja volt, 1964-ben Tokióban az aranyérmes, 1968-ban Mexikóvárosban a harmadik helyezést elért csapat tagjaként állhatott a dobogóra. 1985-ben Mesteredző, míg 2004-ben az Olimpiai Bajnokok Klubjának elnöke lett, mely tisztséget 2012-ig viselte.

Schmitt Pál (Budapest, 1942. május 13. –) Nemzet Sportolója címmel kitüntetett kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, sportdiplomata, diplomata, közgazdász, és politikus. 1983 és 2010 között a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, majd elnöke volt, 1995 és 1999 között a Nemzetközi Olimpiai Bizottság alelnöke lett, és 2010 és 2012 között Magyarország köztársasági elnökévé nevezték ki. Az 1968-as mexikóvárosi olimpián B. Nagy Pállal, Fenyvesi Csabával, Kulcsár Győzővel és Nemere Zoltánnal olimpiai bajnok lett a párbajtőr csapat tagjaként.

Czene Attila (Szeged, 1974. június 20. –) magyar olimpiai bajnok úszó, politikus. Az 1996-os olimpián a döntőben egyéni csúccsal és olimpiai rekorddal megszerezte a bajnoki címet. Életében első alkalommal sikerült kevesebb, mint 2 perc alatt teljesítenie a 200 vegyesen elért idejét. Később bekerült a Magyar Úszó Szövetség elnökségébe, majd Rózsa Norberttel együtt megválasztották az év úszójának, az év sportolója szavazáson pedig második lett.

Storcz Botond Norbert (Budapest, 1975. január 30. –) olimpiai bajnok kajakozó és edző. A sydney-i nyári olimpián kettesben 500 méteren Kammerer Zoltánnal, illetve négyesben 1000 méteren (Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Horváth Gábor) olimpiai aranyérmet szerzett. A 2004-es athéni nyári olimpián pedig megismételte a négyes 1000 méteres győzelmét.

Gergely István (Dunaszerdahely, 1976. augusztus 20. –) kétszeres magyar olimpiai bajnok vízilabdázó. Magyar színekben a 2004-es és a 2008-as olimpián szerzett aranyérmet. 2017 januárjától napjainkig a budapesti Honvéd egyesület ügyvezető elnöke.

Kovács Ágnes (Budapest, 1981. július 13. –) olimpiai bajnok, kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok, világkupa győztes, örökös magyar bajnok úszó. Az egyetlen olyan magyar úszó, aki 1997-2001 közötti időszakban az év legrangosabb világversenyeiről aranyéremmel tért haza. 13 évig volt tagja a magyar úszóválogatottnak, ez idő alatt minden nemzetközi versenyt pontszerző helyen zárt. Többször megválasztották Európa legjobb úszójának, a világ legjobb sportolói között emlegetik.

Kozák Danuta (Budapest, 1987. január 11. –) ötszörös olimpiai, tizennégyszeres világ- és tizenhétszeres Európa-bajnok magyar kajakozó. A legtöbb olimpiai aranyérmet nyert magyar női kajakos.

A 2012-es londoni olimpián az 500 méteres kajak négyesben, majd ugyanilyen távon egyesben is aranyérmet szerzett. A 2016-os riói olimpián K2 500 m-en Szabó Gabriellával párban olimpiai bajnoki címet szerzett, majd két nap múlva K1 500 m-en megvédte bajnoki címét. A kajak négyes Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina, Csipes Tamara összetételű csapat tagjaként 500 méteren is olimpiai bajnokságot nyert, így három aranyérmet szerzett a riói olimpián, ezzel az első magyar kajakozó lett, aki egyszerre három aranyérmet nyert az olimpiai játékokon, valamint Magyarország 500. érmét szerezte meg az olimpiai játékok történetében.

GEN.:2021.09.16. - 10:09:30