Hallgatóinknak
Záróvizsgabeosztás
BA BIZOTTSÁG | IDŐPONT, HELYSZÍN |
BA 1 bizottság | |
Várnagy Réka, Metz Rudolf, Novák Anna | 2022.06.17. 9:00 C428 |
BA 2 bizottság | |
Ványi Éva, Rajnai Gergely, Beck Dániel | 2022.06.17. 9:00 C305 |
BA 3 bizottság | |
Gallai Sándor, Dúró József, Janik Szabolcs | 2022.06.17. 9:00 C301 |
MA BIZOTTSÁG | IDŐPONT, HELYSZÍN |
MA 1 bizottság | |
Balázs Zoltán, Molnár Csaba, Gyuriss Dániel | 2022.06.17. 9:00 C304.2 |
POLITIKAI MARKETING ÉS KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÓ BIZOTTSÁG | IDŐPONT, HELYSZÍN |
Politikai marketing és kommunikációs tanácsadó 1 bizottság | |
Ványi Éva, Gyulai Attila, Bauer Béla | 2022.06.24. 9:00 C305 |
Politikai marketing és kommunikációs tanácsadó 2 bizottság | |
Várnagy Réka, Dúró József, Nagy Zoltán | 2022.06.24. 9:00 C304.2 |
Szakmai Gyakorlat
Általános információk a kötelező szakmai gyakorlatról
A diploma megszerzésének feltétele egy négy hetet kitevő szakmai gyakorlat teljesítése, ez 160 órát jelent. A szakmai gyakorlat célja az egyetemi tanulmányok során elsajátított ismeretek gyakorlati alkalmazása, ennek megfelelően elsősorban kutató, elemző intézeteknél, a közigazgatásban, pártoknál, vagy más politológiával, politikai kérdésekkel foglalkozó szakmai szervezetnél lehet letölteni.
2017 előtt felvettek számára
A gyakorlat bármikor teljesíthető a három év során, de a szigorlatra való bocsájtás feltétele a szakmai gyakorlat elvégzésének igazolása. A dokumentáció ügyében kérjük, keresse a szakmai gyakorlatért felelős tanszék kollégát.
2017-ben vagy utána felvett hallgatók számára
A szakmai gyakorlat mint 10 kredit értékű kötelező tárgy jelenik meg a Neptunban, amit a 6. félévben kell felvenni, de maga a gyakorlat előbb is teljesíthető. A szakmai gyakorlat teljesítésének a folyamatáról és a szükséges dokumentációról, kérjük, tájékozódjon az egyetem holnapján.
- A szakmai gyakorlat megkezdése előtt egy bejelentő lapot kell leadniuk a tanszéken és a Szakmai Gyakorlat Irodában. A bejelentőlap letölthető az egyetem honlapjáról.
- A szakmai gyakorlati helyet a szakmai gyakorlatért felelős oktató véleményezi és fogadja el a bejelentő lap aláírásával. A szakmai gyakorlat megkezdésére csak elfogadott bejelentő lap birtokában van lehetőség!
- A szakmai gyakorlat teljesítését a munkahelyi vezető értékelésének benyújtásával kell igazolni. A vezetői értékelésre szolgáló formanyomtatvány letölthető az egyetem honlapjáról, azt hiánytalanul kitöltve kell eljuttatni a Szakmai Gyakorlat Irodába (eredeti példány) illetve a szakmai gyakorlatért felelős oktatóhoz (másolat vagy szkennelt példány). A szakmai gyakorlat elvégzését az oktató rögzíti a Neptunon.
A befogadó intézmények profilja változatos, hallgatóink többsége saját érdeklődésének megfelelően keres helyet a szakmai gyakorlat elvégzésére. Saját szervezés esetén a szakmai gyakorlat elfogadását előzetesen kell egyeztetni a Szakmai Gyakorlati Irodával. Hallgatóinkat folyamatosan tájékoztatjuk a szakmai gyakorlatra kiírt pályázatokról és szükség esetén segítséget is nyújtunk a megfelelő hely megtalálásához.
Hallgatóink az elmúlt években többek között az alábbi intézményeknél töltötték szakmai gyakorlatukat: MTA kutatóhelyei (MTA Politikatudományi Intézet, MTA Kisebbségkutató Intézet), Magyar Országgyűlés, Honvédelmi Minisztérium, Századvég, Nézőpont Intézet, Republikon Intézet, Policy Solutions…
Kérdése esetén keresse:
C épület, 304.2
Telefon: +36 1 482 7380 • Mellék: 7380
Szakdolgozati tájékoztató
BA, MA, Szakirányú továbbképzés
Kedves Hallgatók!
A szakdolgozat leadásával és a záróvizsgával kapcsolatban alábbiakban foglaljuk össze a tudnivalóikat.
A szakdolgozat leadás és a záróvizsgára jelentkezés intervalluma: 2022. április 19-2022. május 2. 16.00 óra
(késedelmes szakdolgozat leadásra NINCS lehetőség, díjfizetés ellenében sem!)
A beadás és a záróvizsgára jelentkezés is online, a Neptun felületén történik majd (nyomtatott szakdolgozatot tehát nem kell beadniuk). Ezen a felületen kell nyilatkozniuk a szakdolgozat saját munka jellegéről, illetve a nyilvánosságáról, ezen végigvezeti majd Önöket a rendszer.
A szakdolgozat leadása után majd lesz egy szövegegyezőség vizsgálat, ezzel önöknek teendője nincs.
AZONBAN a szakdolgozat leadás előtt lehetőségük van próba szövegegyezőség vizsgálat(ok) elvégzésére a Moodle-ben 2022.04.01-05.02 között (a részletekről később küldünk tájékoztatást). Ezt a lehetőséget használják majd a leadás előtt, és tájékoztassák a témavezetőiket az eredményről.
FONTOS: a beadáskor a témavezetőik a Neptun felületén elfogadó nyilatkozattal támogatják a szakdolgozat beadását, ezzel önöknek dolga nincs. Viszont a témavezetők ezt csak akkor adják meg Önöknek, ha a szakdolgozatot benyújtásra alkalmasnak találják. Ahhoz, hogy a kollégák a beadáshoz szükséges témavezetői nyilatkozatot meg tudják adni, a szakdolgozatuknak egy első, még nem teljesen kész (70-80 %-os készültségű) változatát a témavezetőiknek legkésőbb 10 munkanappal a végső beadási határidő előtt meg kell kapniuk e-mailben, hogy az esetleges hiányosságokat még időben tudják egyeztetni.
A TVSZ 79. § alapján:
(1) A hallgató a szakdolgozatát véglegesítésre a konzulens által meghatározott határidőig, de legkésőbb a leadási határidőt megelőző tíz (10) munkanappal köteles bemutatni a konzulensnek jóváhagyás céljából.
A szakdolgozat készítés folyamán legalább háromszor kell konzultálniuk a témavezetőjükkel (online, e-mailben vagy a témavezetővel egyeztetett egyéb formában) ebben a félévben.
Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy ha valaki nem adja be a most tavaszi félévben a szakdolgozatát és nem záróvizsgázik, annak lehetősége van, lesz ezt későbbi félévekben is megtenni. Ennek kapcsán az alábbiak érvényesek:
A TVSZ 75.§ 5 pontja szerint:
“A szakdolgozat készítéséhez minden képzésben tantárgy van rendelve. A szakdolgozat készítéséhez rendelt tantárgy félévközi érdemjeggyel értékelt, kötelező tantárgy. A tantárgyhoz rendelt érdemjegyet a hallgató féléves munkája alapján a tantárgykövetelmények alapján a konzulens állapítja meg. Az érdemjegy megadásának nem feltétele a szakdolgozat félév végéig történő elkészítése és beadása.”
AZAZ, ha önök a félév során dolgoztak a szakdolgozattal, de a beadásig nem jutottak el, a témavezetőjük értékelése alapján lehetőségük van arra, hogy megkapják az érdemjegyet, ezzel a ‘Szakdolgozat’ nevű kurzust teljesítsék, és abszolutóriumot kaphassanak.
Ha a hallgató a mintatantervben előírt tárgyakat és krediteket teljesíti, abszolvált státuszba kerülhet, mely egyúttal a hallgatói jogviszony végét is jelenti. Abszolutóriumtól számítva 5 éven belül van lehetősége szakdolgozatot leadni és záróvizsgát tenni.
(ld: Nftv. 50. § (1) A felsőoktatási intézmény annak a hallgatónak, aki a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelményeket és az előírt szakmai gyakorlatot – a nyelvvizsga letétele, a szakdolgozat, diplomamunka elkészítése kivételével – teljesítette, és az előírt krediteket megszerezte, végbizonyítványt állít ki (abszolutórium).
[…]
(3) A hallgató a végbizonyítvány megszerzését követően bocsátható záróvizsgára. A záróvizsga a végbizonyítvány megszerzését követő vizsgaidőszakban a hallgatói jogviszony keretében, majd a hallgatói jogviszony megszűnése után, két éven belül, bármelyik vizsgaidőszakban, az érvényes képzési követelmények szerint letehető. A tanulmányi és vizsgaszabályzat a záróvizsga letételét a végbizonyítvány kiállításától számított második év eltelte után feltételhez kötheti. A hallgatói jogviszony megszűnését követő ötödik év eltelte után záróvizsga nem tehető.)
A később teljesített záróvizsgákhoz a jelenlegi szabályok alapján az egyetem 2*50ezer Forintos különeljárási díjat határozott meg (HTJSZ 5. melléklet alapján). (későbbi zv és konzulensi egyeztetés). Ezekkel mindenképpen számoljanak.
Előzetesen tájékoztatjuk Önöket, hogy a tanév rendje alapján a záróvizsga 2022. június 13-25. között kerül megrendezésre. A pontos időpontról és a szakmai tartalomról küldünk majd tájékoztatást.
Neptunba kell feltölteni a dolgozatot!
A Bírálatról: a Neptunon kapják meg a bírálatokat a vizsga előtt 1 héttel
Tanszéki titkárság
C épület, 304.1
Telefon: +36 1 482 7379 • Mellék: 7379
Záróvizsga
Hallgatói tájékoztató záróvizsgaidőszakhoz (BA/MA/Szakirányú továbbképzés)
Alapszakos záróvizsgáról
Témakörök
- A politikatudomány alapjai;
- A politikai gondolkodás története;
- Pártok és pártrendszerek;
- Összehasonlító politológia;
- Az EU politikai rendszere
A záróvizsga három részből áll: A hallgató kap a vizsgabizottságtól egy nevet, egy fogalmat és húz egy tételt. Amennyiben a hallgató elkészítette diplomamunkáját, a vizsga második részében szakdolgozatát védi meg.
- Gallai Sándor – Török Gábor (szerk.): Politika és politikatudomány. Aula Kiadó, 2005.
- Lánczi András: A 20. század politikai filozófiája. 3. bővített kiadás, Helikon Könyvkiadó, 2007.
- Körösényi András –Tóth Csaba – Török Gábor: A magyar politikai rendszer. 3. átdolgozott kiadás, Osiris Kiadó, 2007.
- Horváth Zoltán: Kézikönyv az Európai Unióról. Hetedik kiadás. HVG Orac, 2007.
- Vernon Bogdanor (szerk.): Politikatudományi enciklopédia. Osiris Kiadó, 2001.
Záróvizsga-felelős
C épület, 302
Telefon: +36 1 482 7386 • Mellék: 7386
Mesterszakos záróvizsgáról
Témakörök
- Politikai eszmetörténet;
- Hatalomelmélet;
- Kormányzástan;
- Összehasonlító alkotmányjog;
- Média és politika;
- Az EU politikai gazdaságtana
A záróvizsga két részből áll: 1. A hallgató húz két tételt, amelyek közül az első az általános tételek egyike, második pedig a szakirányának megfelelő 2. Amennyiben a hallgató elkészítette diplomamunkáját, a vizsga második részében szakdolgozatát védi meg.
- Bajomi-Lázár Péter: Média és társadalom. Budapest, 2007
- Balázs Zoltán: Modern hatalomelméletek, Budapest, 1998.
- Csaba László: A fölemelkedő Európa. Budapest, 2006
- Legény Krisztián szerk.: Összehasonlító alkotmányjog, Budapest, 2006
- Strauss, Leo/ és Cropsey, Joseph (szerk.): A politikai filozófia története I-II. kötet. Budapest, 1994.
- Török Gábor: A politikai napirend. Budapest, 2005
Tételsor
Záróvizsga-felelős
C épület, 302
Telefon: +36 1 482 7386 • Mellék: 7386