Matematikai és Statisztikai Modellezés Intézet

A gazdaságmodellezés hosszú múltra tekint vissza az egyetemen belül, jellemzően az intézet (és jogelődjei) köré csoportosult. A gazdaságmodellezési tevékenység sokszínű, több területen is viszonyítási pontként tekintenek az intézeti kollégák munkásságára.

A művelt területek – a teljesség igénye nélkül:

• matematika, a gazdasági, társadalmi elemzésekhez nélkülözhetetlen analízis, valószínűségszámítás, algebra művelése és alkalmazása;
  • a leíró és következtető statisztika, valamint az ökonometria, ami gyakorlatilag minden közgazdasági és üzleti célú kvantitatív elemzés egyik alappillére;
  • aktuárius tudományok, ami nem csak szűken értelmezett biztosításmatematika, hanem hozzátartozik a demográfia, a biztosítási szerződések pénzügyi modellje és a statisztika biztosítási célú alkalmazása is;
  • játékelmélet, mely fejlődésében a matematika és a közgazdaságtan is meghatározó szereppel bír;
  • operációkutatás, ami az erőforrások hatékony felhasználását tekinti céljának;
  • adatelemzés, ami a vállalaton belül elérhető információk üzleti célú hasznosítását is jelent;
  • szűkebb területek a pénzügyi folyamatok sztochasztikája, az energetikai kvantitatív modellek, a nemzetgazdasági elszámolások modelljei, ármodellek, a jóllét kutatása, területi elemzések (Térstatisztika).

A gazdaságmodellezés területén számos tanulmány jelent meg a legrangosabb nemzetközi folyóiratokban. Az oktatási tevékenység kétrétű, egyrészt a közgazdaságtan műveléséhez elengedhetetlen módszertani tárgyakat tanítjuk széles körben, másrészt a komoly és mély matematika, statisztika, operációkutatás, adatelemzés iránt fogékony hallgatók igényeit elégítjük ki módszertanilag igényesen megalapozott módon.

Eseményeink, sikereink, büszkeségeink

Intézeti Kutatási Szemináriumok

Az előadás időpontja: 2021. szeptember 10. (péntek) 13:40-15:10

Helyszín: BCE Faculty Club

Előadó: Dr. Banyár József

Előadás címe: Towards a sustainable pension system – The found place of the state pension system in the finance of the life cycle

Absztrakt

This lecture, as a tool, uses simple figures in the framework of the usual overlapping generations (OLG) model, with the usual simplifications and abstractions, but without mathematical formulae. With this I try to demonstrate the problems of the different pension solutions and to argue in favour of such a hybrid pension system which contains as a subsystem a “reduced” pay-as-you-go system with realistic promises for the child rearing people, and a funded pension subsystem for the childless people.

Unlike the usual – at least in the “modern” age – funded and pay-as-you-go pension systems, this solution provides the balance of the life cycle earnings and consumption for everybody. That is why this hybrid system is driven towards sustainability not imbalance and it gives a free choice about childbearing for everybody, because there is not originated any financial benefit or disadvantage from the decision. This is in sharp contrast with the present system which is built on the (false) assumption, that people always rear sufficient number of children while it awards childlessness.

At the end of the lecture we formulate a paradox: the present pension system, which seemingly independent but in reality strongly dependent from the actual childbearing is forcing the politics to promote childbearing. In contrast, the hybrid pension system which openly acknowledges childbearing is neutral from this aspect so it makes the politics free from this pressure.

Adatelemzés a gyakorlatban előadássorozat

Optimalizálási Szeminárium